Zarządzanie najmem – wszystko, co musisz wiedzieć

zarządzanie najmem nieruchomości

Czas to pieniądz, dlatego na popularności zyskuje nowoczesna usługa, jaką jest zarządzanie najmem. Dobry zarządca pomoże już na etapie inwestowania w nieruchomość, w jego wykończeniu, a wreszcie w poszukiwaniu, ocenie i weryfikacji najemcy. Po tym zajmie się tym, co robi najlepiej – będzie sprawnie zarządzał nieruchomością, aby przynosiła właścicielowi jak najmniej problemów, a jak największe zyski.

W czasach niepewności na rynkach kapitałowych do łask inwestorów powróciły nieruchomości na wynajem traktowane jako lokata kapitału. Kupujemy zarówno nieruchomości mieszkaniowe, jak i komercyjne. Początkujący rentierzy często są zaskoczeni tym, że taka inwestycja to nie „samograj”. Co więcej, wymaga ona często naprawdę dużych nakładów czasu i pracy. Odpowiedzią na ten problem (na Zachodzie dawno uznaną za „oczywistą oczywistość”) jest usługa zarządzania najmem nieruchomości. Inwestycyjni wyjadacze już ją znają, jednak inwestorzy detaliczni czy początkujący – nie zawsze. Dlatego chcielibyśmy przybliżyć wszystkim, na czym dokładnie ona polega.

CZYTAJ TAKŻE | Wynajem mieszkania – gdzie dodać ogłoszenie?

Na czym polega zarządzanie najmem?

Zarządzanie najmem to na polskim rynku stosunkowo nowa usługa, którą świadczą firmy nieruchomościowe. Jest rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą najmować swoje mieszkanie, ale odstraszają ich formalności, szukanie i weryfikowanie najemcy, egzekwowanie od niego czynszu itp.

Zarządzanie najmem (w zależności od oferty wybranej firmy) obejmuje takie czynności, jak:

 • od zakupu mieszkania (pomaga przy wyborze lokalizacji, rozkładu mieszkania, spełnieniu aspektów prawnych),
 • przez jego wykończenie (racjonalizacja kosztu, dostosowanie projektu pod kątem wybranej grupy docelowej najemców)
 • aż po poszukiwanie, ocenę i weryfikację najemcy.

Czym zajmuje się zarządca?

Zarządzaniem najmem zajmuje się zarządca, czyli osoba, która wykonuje obowiązki, jakimi musiałby zająć się wynajmujący. Co dokładnie należy do jego obowiązków?

Pomaga dopełnić formalnościami

Sporządzenie szczegółowego protokołu przy przekazaniu lokalu, a także zadbanie o otrzymanie od najemcy niezbędnych dokumentów pozwala uniknąć późniejszych nieporozumień i kłopotów.

Jasne zdefiniowanie obowiązków obu stron, ustalenie terminu przekazania lokalu, wizyt inspekcyjnych oraz koordynacja niezbędnych napraw, organizacja ewentualnych zakupów dodatkowego wyposażenia – wszystko to kwestie, którymi kompleksowo zajmie się zarządca nieruchomością, w całości zdejmując te problemy z głowy właściciela lokalu.

Doradza i pomaga znaleźć idealnego najemcę

Doświadczony zarządca jest nieocenioną pomocą na wielu etapach, m.in. przy:

 • prezentacji lokalu zainteresowanym,
 • rozmowach i negocjacjach z potencjalnymi najemcami.

Nierzetelny najemca to największy stres i ryzyko każdego wynajmującego. Dzięki zaangażowaniu zarządcy, który współpracuje z profesjonalnymi pośrednikami i reprezentuje jedynie interesy właściciela, to ryzyko jest znacznie minimalizowane.

Dobry zarządca to taki, który niejedno już w swojej karierze zawodowej doświadczył i widział. Ma też do zaoferowania ważny element – naprawdę profesjonalny wzór umowy najmu.

Dba o regularne rozliczenia opłat najmu

Oprócz troski o stan lokalu najważniejszym obowiązkiem zarządcy jest kontrola spraw finansowych. Dbałość o terminowe regulowanie płatności przez najemcę pozwala skutecznie planować przepływy finansowe po stronie właściciela. Trzymający rękę na pulsie zarządca jest w stanie szybko reagować na opóźnienia i ewentualne problemy zduszać w zarodku. To z kolei sprawia, że najemca uczy się, iż miesięczny czynsz nie należy do płatności z kategorii „można się spóźnić”.

Zarządca reguluje też wszelkie płatności leżące po stronie właściciela nieruchomości. Opłaty do wspólnoty, podatek od nieruchomości, media. Odpowiedzialnością zarządcy jest, żeby te koszty były uregulowane terminowo i w prawidłowej wysokości.

Zgłasza szkody do ubezpieczyciela i nadzoruje naprawy 

Jedna z podstawowych zasad inwestowania głosi, że zanim zaczniemy finansową ekspansję, powinniśmy zabezpieczyć majątek, który już posiadamy. Dlatego ubezpieczenie lokalu to konieczność.

Dzięki ubezpieczeniu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek szkód oraz zniszczeń zarządca nieruchomości zajmie się zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela oraz pilotowaniem przebiegu naprawy. Jako profesjonalista mający pod opieką wiele nieruchomości jest w stanie wynegocjować z ubezpieczycielem nie tylko korzystną stawkę, ale i szerszy niż standardowo zakres polisy.

Koordynuje komunikację między podmiotami

Zarządzający najmem jest pierwszą osobą do kontaktu dla najemcy, administratora nieruchomości, dostawców mediów czy usług telekomunikacyjnych. W przypadku awarii, konieczności wykonania napraw czy udostępnienia lokalu dla przeglądu kominiarskiego w zakresie obowiązków zarządcy leży koordynacja wszystkich uczestników tak, aby konieczne czynności odbyły się bezproblemowo i w ustalonym terminie.

Ile kosztuje zarządzanie najmem?

Wielu przed skorzystaniem z usługi zarządzania najmem powstrzymuje przekonanie, że jest to drogie świadczenie. Pamiętajmy jednak, że cena za nie zawsze dostosowana jest do typu nieruchomości i przepływów finansowych, które ona generuje. Najczęściej firmy wymagają zapłaty w wysokości ok. 10% zysku z najmu. Zdarzają się jednak i takie, którym zapłacimy mniej (ok. 8%) lub więcej (nawet 20%).

Dla kogo jest zarządzanie najmem?

Wielu inwestorów, zwłaszcza z niewielkim portfolio (lub po prostu z jednym lokalem), myśli, że zarządzanie najmem to usługa nie dla nich – bo z jednym, dwoma lokalami nie ma wiele pracy, a sama usługa jest pewnie droga. Jednak to nie prawda. Dobry zarządca potrafi na siebie zarobić, a skorzystanie z jego usług się najzwyczajniej w świecie opłaca. 

I nie można zapominać o jednym – w dzisiejszym świecie najcenniejszym zasobem jest czas. Zakontraktowanie zarządcy, żeby uwolnić swój czas, to bardzo dobra inwestycja – prawie tak dobra, jak ta w nieruchomości.

Dlatego zarządzanie najmem to rozwiązanie zarówno osób prywatnych z jednym mieszkaniem do wynajęcia, jak i dla przedsiębiorstw, które w swoich zasobach mają ich znacznie więcej.

Jakie są korzyści korzystania z usługi zarządzania najmem?

Firma zarządzająca nieruchomością przejmuje nie tylko najważniejsze, ale w zasadzie wszystkie obowiązki wynajmującego. Skorzystanie z jej kompleksowych, profesjonalnych usług pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas, ale i zyskać przy tym niezbędny komfort oraz bezpieczeństwo.

Zarządca – dzięki stałej współpracy ze sprawdzonymi podwykonawcami – jest w stanie zorganizować naprawę, sprzątanie czy remont szybciej niż właściciel, który polega jedynie na wyszukiwarce internetowej. A to oznacza, że będzie taniej i bez ryzyka, że zatrudnimy sobie fachowca, który wyrządzi więcej szkód niż napraw.

Dobry zarządca ma w swoją misję wpisaną również dbałość o budowanie dobrej relacji między wynajmującym a najemcą. Wiadomo, że ich interesy są w dużej mierze rozbieżne, co często rodzi sytuacje konfliktowe. Zarządca działa jako bufor, a dzięki doświadczeniu i zrozumieniu interesów obu stron, niczym profesjonalny negocjator pomaga im dojść do porozumienia. A to z kolei pozwala budować długoterminowe relacje – przedłużenie umowy najmu z dotychczasowym, sprawdzonym najemcą jest przecież najbezpieczniejszym i najtańszym dla wynajmującego rozwiązaniem.

Jaka powinna być umowa o zarządzanie nieruchomością?

Umowa o zarządzanie nieruchomością, którą zawiera właściciel lokalu z firmą świadczącą taką usługę, musi być w formie pisemnej i określa ona zakres świadczeń.

Podobnie jak inne umowy powinna zawierać takie dane, jak:

 • dzień i miejsce jej zawarcia,
 • strony umowy,
 • informacje o nieruchomości (lokalizacja, numer księgi wieczystej),
 • czynności, które obejmuje zarządzanie,
 • informacje o kosztach i sposobie ich rozliczania,
 • prawa i obowiązki zarządcy,
 • czas trwania umowy,
 • podpisy stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here