Sprzedaż domu – siedem błędów odstraszających klientów

Sprzedaż domu - błędy odstraszające nabywców, fot. gpointstudio/istockphoto.com

Samodzielna sprzedaż domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla właściciela, który nie ma w tym doświadczenia. Na każdym etapie całego procesu trzeba pilnować, by nie popełnić błędu. Niektóre pomyłki mogą skutecznie odstraszyć klientów, inne znacznie wydłużyć transakcję. Jakich błędów wystrzegać się przy sprzedaży domu? Porady z doświadczenia.

  • Wśród użytkowników serwisów ogłoszeniowych rośnie świadomość znaczenia solidnie przygotowanej oferty w procesie sprzedaży.
  • Zaangażowanie podczas prezentacji domu jest równie ważne, co elastyczność przy negocjacjach ceny i ustalaniu terminu wizyty.

1. Chaotyczne ogłoszenie bez zdjęć

Rada: Przyłóż się i przygotuj swoje ogłoszenie tak, by wyróżniało się z dziesiątek tysięcy innych ofert w serwisach z nieruchomościami.

Ogłoszenie powinno zawierać wszystkie niezbędne elementy, by nie tylko przyciągnęło uwagę poszukujących nieruchomości, ale również dostarczało rzetelnych informacji o domu. Obszerne opisy przesycone zachwytami i pochlebnymi określeniami mogą przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Zamiast zachęcić klientów do telefonu, skutecznie ich odstraszą, nawet, jeśli dom rzeczywiście jest atrakcyjny.

Pozwól poszukującemu samodzielnie dokonać oceny domu na podstawie zdjęć i przejrzystego opisu. Sporządzając ogłoszenie, usystematyzuj zebrane informacje i przekaż je w uporządkowanej, czytelnej formie. Unikaj chaosu, zamieszania, błędów, podawania sprzecznych danych i nieścisłości.

Jednym z najważniejszych elementów dobrze przygotowanego ogłoszenia sprzedaży nieruchomości są zdjęcia. Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, by wykonać ładne ujęcia. Wystarczy stosować się do kilku ważnych wskazówek.

CZYTAJ TAKŻE Jak zrobić dobre zdjęcia nieruchomości do sprzedaży?

Pamiętaj, że algorytmy serwisów ogłoszeniowych promują kompletnie wypełnione ogłoszenia. Zatem te, które posiadają zdjęcia, powinny widnieć na wyższych pozycjach na liście wyszukiwania niż oferty bez obrazków.

Najlepiej, by w Twoim ogłoszeniu znalazły się zdjęcia budynku z zewnątrz, ogrodu, garażu i każdego pomieszczenia wewnątrz domu. Ogłoszenie bez zdjęć tak naprawdę nie dostarcza oglądającemu żadnych informacji, nawet, jeśli nieruchomość jest opisana. Dla każdego, co innego może oznaczać „stan do wprowadzenia” czy „przestronne wnętrza”.

2. Zawyżona cena ofertowa

Rada: Zobacz, jakie ceny osiągają podobne nieruchomości na lokalnym rynku. Emocje odstaw na bok. Pozwól sobie na elastyczność w negocjacjach.

Sprzedaży domu często towarzyszą ogromne emocje. Z jednej strony to miejsce, z którym wiążą się wspomnienia, a z drugiej furtka do zrobienia kolejnego kroku. Emocjonalne podejście niestety bywa oślepiające dla sprzedającego. Chęć uzyskania jak najwyższej kwoty za dom jest oczywista, ale niestety może doprowadzić do efektu odwrotnego. Dom nie sprzeda się w zamierzonym czasie, a Ty nie będziesz mógł realizować swoich planów posprzedażowych.

Ustalając cenę ofertową, warto przyjrzeć się ogłoszeniom konkurencyjnym – z okolicy albo innej lokalizacji, ale z podobną nieruchomością. Przy negocjacjach z oglądającymi trzeba być elastycznym.

Cena należy do czynników mających największy wpływ na wybór konkretnego ogłoszenia. Przesadne oczekiwania finansowe właściciela domu z pewnością odstraszą potencjalnych nabywców.

3. Ograniczone terminy oglądania domu

Rada: Idź na kompromis, ustalając datę wizyty. Wyjdź naprzeciw propozycjom klientów, którzy chcą obejrzeć dom. Wykaż zainteresowanie spotkaniem.

Rzecz jasna nikt nie oczekuje od właściciela, że będzie pokazywał dom zainteresowanym osobom przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Z drugiej strony, wyznaczenie tylko określonej godziny i dnia może mocno zmniejszyć zainteresowanie wizytą i obejrzeniem domu na żywo.

Samodzielna sprzedaż domu wiąże się z koniecznością poświęcenia na to czasu i energii. To nie tylko nieustanne telefony i powtarzanie tych samych informacji zainteresowanym, ale również częste spotkania i pokazywanie nieruchomości.

I nawet, jeśli jesteś już znudzony i zmęczony wizytami, nie możesz okazać tego kolejnym gościom. Brak kontaktu z właścicielem czy odczuwalny brak zainteresowania z jego strony odstraszą równie skutecznie, co zbyt wysoka cena.

4. Sprzedaż domu z nieuregulowanymi formalnościami prawnymi

Rada: Zanim umówisz się na pierwsze spotkanie z oglądającymi, ureguluj wszystkie kwestie prawne. Jeśli jesteś na etapie dopełniania formalności, poinformuj o tym klientów podczas rozmowy telefonicznej.

Osoby zainteresowane kupnem domu mają prawo wglądu do księgi wieczystej nieruchomości. To podstawowe źródło informacji o stanie prawnym działki i budynku, obciążeniach i roszczeniach na nich ciążących czy hipotece.

W przypadku sprzedaży domu (a jednocześnie przecież działki, na której jest posadowiony) takich nieuregulowanych kwestii prawnych może być całe mnóstwo. Przygotuj także inne dokumenty dotyczące gruntu – plany uzbrojenia, mapy z granicą działki, wyniki analiz geologicznych.

Jeśli zakup czy budowa domu były kredytowane, a już spłaciłeś całe zobowiązanie, uzyskaj od banku zgodę na wykreślenie hipoteki i złóż odpowiedni wniosek w sądzie. Ureguluj wszystkie kwestie prawne.

5. Błędy i kłamstwa w ogłoszeniu

Rada: Podawaj tylko prawdziwe informacje. Jeśli nie pamiętasz niektórych danych, skorzystaj z księgi wieczystej. Pamiętaj, że kłamstwa i tak wyjdą na jaw, a pozostawią po sobie tylko niesmak i rozgoryczenie.

Niestety nierzetelne informacje w ogłoszeniach to nie rzadkość. Nadal wielu właścicieli nieruchomości próbuje zachęcić poszukujących do kontaktu, podając fałszywe, ale za to bardzo atrakcyjne informacje.

Najczęściej pojawiają się nierzetelne dane dotyczące ceny, metrażu, lokalizacji, wyposażenia czy stanu technicznego domu. Wystrzegaj się podawania tylko części kwoty w nagłówku ogłoszenia, a potem dodawania w treści, że do ceny należy doliczyć koszt garażu, komórki lokatorskiej i kawałka działki. Również przy podawaniu powierzchni nieruchomości nie stosuj nieuczciwych sztuczek. Lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników przy wyborze nieruchomości do zakupu, dlatego podanie nieprawdziwego miejsca, mija się z celem. Nie sprzedasz domu komuś, kto i tak nie planuje kupić nieruchomości w innej lokalizacji. To strata czasu dla Ciebie i kontaktujących się z Tobą osób.

Jeśli nie pamiętasz wszystkich wymiarów, kieruj się danymi zamieszczonymi w księdze wieczystej. Nie musisz posiadać jej w wersji papierowej. Mając numer kw, uzyskasz dostęp do treści, korzystając z elektronicznej wersji.

6. Bałagan i nieprzyjemny zapach

Rada: Dobrze posprzątaj dom przed wizytą oglądających. Zadbaj również o teren przed budynkiem.

Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. W przypadku domu, te pierwsze spojrzenia padają na ogród, podjazd czy po prostu wejście do domu. Oczom oglądających z pewnością nie umknie również stan elewacji budynku. Zanim więc na wizytę przyjdą pierwsi potencjalni nabywcy, dobrze jest przygotować posesję i dom.

Oglądający, widząc zadbany, schludny i czysty dom z uporządkowanym ogrodem czy podwórkiem, z pewnością poczują się pewniej, podejmując decyzję zakupową.

Nawet jeśli dom jest nadal zamieszkiwany, zadbaj o to, by nie było śladów codziennego rozgardiaszu. Pozmywaj naczynia, opróżnij zlew i kuchenne blaty, sprzątnij ze stołu, a z krzeseł i łóżka pozbieraj ubrania. Wynieś śmieci i uprzątnij kuwetę pupila, by po pokojach nie roznosił się nieprzyjemny zapach.

Dobrze będzie tak zaplanować dzień i wizytę klientów, by tuż przed ich przybyciem nie gotować obiadu czy rozwieszać prania. Obecność przy tego typu czynnościach może być dla nich co najmniej krępująca.

ZOBACZ jak lepiej przygotować dom na sprzedaż

7. Brak zaangażowania w trakcie prezentacji domu

Rada: Wykaż zainteresowanie i rozmawiaj z gośćmi

Sposób zaprezentowania nieruchomości ma niebagatelny wpływ na ostateczną decyzję zakupową klientów. Podejmując się samodzielnej sprzedaży domu i nie mając w tym doświadczenia, można zupełnie nieświadomie zniechęcić nabywców. Na szczęście to sam dom powinien ich do siebie przekonać, a nie opowieści właściciela. Niemniej jednak w kontakcie z oglądającymi warto odpowiadać na ich pytania, wykazać zainteresowanie.

Aktywne uczestniczenie w oglądaniu sprawi, że poczują się swobodniej i chętniej będą zadawać pytania. Niektórzy mogą czuć się niezręcznie, chodząc od pokoju do pokoju, w którym są rzeczy domowników. Oprowadzenie potencjalnych nabywców po kolejnych pomieszczeniach, opowiedzenie paru słów, a następnie pozostawienie ich na osobności, da im szansę zapoznania się z domem i rozmowy między sobą bez skrępowania obecnością właściciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here