Rynkowy rollercoaster – podsumowanie rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych w 2022 r.

rynek-nieruchomosci-2022

Rosnące koszty zobowiązań kredytowych i niepewność wywołana trudną do przewidzenia ogólną sytuacją gospodarczą, sparaliżowały popyt na kredyty hipoteczne. Kłopoty z uzyskaniem finansowania na zakup nieruchomości przełożyły się na spadek zainteresowania mieszkaniami. Ofert sprzedażowych na rynku nieruchomości przybywa, a poszukujących jak na lekarstwo. Otwierają się za to perspektywy przed inwestorami z gotówką. Jak wygląda sytuacja na rynku kredytowym? Jakich zmian spodziewać się na rynku mieszkaniowym? W jaki sposób obie branże wspierają się w obliczu kryzysu? I dlaczego dopiero teraz kredytobiorcy doceniają wsparcie ekspertów kredytowych?

Dlaczego raty kredytów poszybowały?

W segmencie kredytów mieszkaniowych mamy obecnie do czynienia z dwiema grupami klientów w trudnej sytuacji. Są to poszukujący nieruchomości, którzy chcieli skorzystać z kredytu hipotecznego i kredytobiorcy, którzy zmagają się z drastycznie rosnącymi kosztami zobowiązań. Kredytobiorcy spłacający wcześniej zaciągnięte zobowiązania z trwogą przeliczają comiesięczny domowy budżet, by sprostać rosnącym ratom kredytu. Z czego to wynika?

Warto przypomnieć, że na oprocentowanie kredytu składają się stawki stóp procentowych i marża ustalona przez bank. Przy rekordowo niskich stopach procentowych po 2015 r. kredyty hipoteczne udzielane były na całkiem dobrych warunkach, a co więcej dzięki wysokiej zdolności kredytowej i spokojnej polityce kredytowej banków stały się produktem powszechnie dostępnym. Widząc sprzyjające wówczas warunki w gospodarce, Polacy śmielej zaczęli realizować swoje marzenia o mieszkaniu na własność. A to napędziło popyt na rynku nieruchomości.

Zobacz całą rozmowę ekspertów: Marcina Drogomireckiego – eksperta rynku nieruchomości w Grupie Morizon-Gratka, Tomasza Pileckiego, doradcy zarządu Lendi.pl i Macieja Zięby, dyrektora operacyjnego homfi.

***

Nieustannie rosnące zapotrzebowanie na lokale z jednej strony wpłynęło na wzrost cen metra kwadratowego, a z drugiej zmotywowało deweloperów do realizowania nowych inwestycji mieszkaniowych. W ostatnich latach sprzedawały się i lokale z rynku wtórnego i mieszkania na początkowym etapie budowy. Niesłabnący głód poszukujących nieruchomości sprawił, że to sprzedający dyktowali warunki, a przede wszystkim ustalali ceny. A te szybowały w nieskończoność – takie przynajmniej można było odnieść wrażenie jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wzrost stóp procentowych przełożył się na podwyżki rat kredytu, ale ze względu na różne okresy aktualizacji stopy procentowej w bankach i możliwość skorzystania z ustawowego zawieszenia spłaty rat, nie wszyscy kredytobiorcy zdążyli je odczuć. Ci, którzy już teraz muszą mierzyć się z łataniem domowego budżetu, szukają rozwiązań na poprawę sytuacji finansowej. Skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty jest niewątpliwie jedną z najbardziej słusznych decyzji, jakie obecnie podejmują. Wyraźny wzrost liczby osób zgłaszających się do ekspertów kredytowych jest sygnałem rosnącego zrozumienia roli pośredników kredytowych w obecnej sytuacji rynkowej.

Polacy, wnioskując o kredyt mieszkaniowy, częściej niż wcześniej otrzymują decyzje negatywne, albo pozytywne, ale na mniejsze kwoty niż zakładali. To powoduje, że dzisiaj te kolejne kroki w całym procesie zakupu mieszkania odwracają się. Wcześniej klienci najpierw wybierali nieruchomość, potem sprawdzali w banku, czy jest dla nich odpowiednia oferta kredytowa. Obecnie, w pierwszej kolejności chcą sprawdzić, jakie mają możliwości finansowe i swoje pierwsze kroki kierują do ekspertów kredytowych, a następnie wybierają nieruchomość z dostępnych dla nich ofert – mówi Tomasz Pilecki, doradca zarządu Lendi.pl.

Odwrócenie trendu na rynku nieruchomości. Wkraczamy w rynek kupującego

Wraz z ogólnoświatowym kryzysem w łańcuchach dostaw, zachwianiem stabilności gospodarki, wybuchem wojny w Ukrainie i szalejącą inflacją nadszedł koniec dobrej passy sprzedających nieruchomości. Od stycznia 2022 r. sytuacja dynamicznie się zmienia – rynek nieruchomości przechodzi reorientację.

Ośmiokrotny wzrost stóp procentowych wpłynął na spadek zdolności kredytowej przyszłych kredytobiorców, a to doprowadziło do zmniejszenia dostępności kredytów hipotecznych. Banki zaostrzyły politykę kredytową na skutek nowelizacji Rekomendacji S przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego w kwietniu 2022 r., co przy wysokich stopach procentowych przełożyło się na duży spadek popytu na mieszkania.

Sytuacja na rynku nieruchomości bardzo się zmieniła w ciągu tego roku. Wzrost stóp procentowych wpłynął na zmniejszenie dostępności kredytów hipotecznych, co przełożyło się na bardzo duży spadek popytu. Natomiast, jeśli chodzi o stronę podażową, to ofert cały czas przybywa, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Problemy ze zbytem powodują, że ta pula ofert pęcznieje. O klientów trzeba zabiegać. Ceny już zdecydowanie nie rosną, a na niektórych lokalnych rynkach widać już delikatne spadki – twierdzi Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości w Grupie Morizon-Gratka.

Coraz trudniej sprzedać nieruchomość, a ogłoszeń przybywa – zarówno na rynku wtórnym, jak i deweloperskim. Wkraczamy w rynek kupującego, a to oznacza, że sprzedającemu trudniej będzie uzyskać cenę transakcyjną taką, jakiej mógłby oczekiwać jeszcze rok temu. W tej chwili negocjacje cen są już standardem, a poszukujący, zwłaszcza dysponujący gotówką, mają znacznie większe szanse na znalezienie odpowiedniej nieruchomości w dostępnym dla nich koszcie.

Polacy lubią mieć mieszkania na własność i to pokazuje struktura naszego rynku nieruchomości. Najem stanowi 15 do 20 proc. wszystkich transakcji, czyli znacznie mniej niż w krajach rozwiniętych zachodniej Europy. Zanim Polak podejmie decyzję o tym, że musi sprzedać mieszkanie, bo nie jest w stanie spłacać rat kredytu, na pewno przeanalizuje wszystkie dostępne opcje. A jest ich kilka – podkreśla Maciej Zięba, dyrektor operacyjny homfi.

Dla osób, które mają gotówkę i chcą ją zainwestować, to złoty moment, by kupić mieszkanie i szybko wprowadzić je na rynek najmu – zwraca uwagę Marcin Drogomirecki.

CZYTAJ TAKŻE | Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką – co trzeba wiedzieć?

Tak niskiej liczby wnioskujących o kredyt na mieszkanie nie było od 15 lat

We wrześniu 2021 r. stopy procentowe utrzymywały się na historycznie niskim poziomie 0,10 proc., ale popyt na kredyty hipoteczne wracał wtedy do normalności po pandemicznym zastoju. Wówczas do banków wpłynęło 41,25 tys. wniosków o kredyt na mieszkanie. Średnia wartość zobowiązania wynosiła w tamtym czasie 333 tys. zł i była wyższa o 14 proc. w porównaniu z kwotą z września 2020 r.

Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,85 proc., co widocznie przekłada się na drastyczny spadek liczby potencjalnych kredytobiorców. W listopadzie 2022 r. o kredyt na mieszkanie wnioskowało zaledwie 13,6 tys. osób, ale średnia wartość kredytu wyniosła 337,47 zł. Wyniki odczytów Biura Informacji Kredytowej pokazują, że tak niewielu potencjalnych kredytobiorców nie było od 15 lat.

Przy tym podkreślić należy, że potrzeby mieszkaniowe Polaków nadal istnieją. W obliczu wysokich cen najmu, mimo wszystko wolą oni kupić nieruchomość na własność, choćby mniejszą i w mniej wygodnej lokalizacji niż ją najmować. Kredytobiorcy, z większą świadomością i śmiałością, korzystają ze wsparcia ekspertów, którzy będąc na bieżąco ze zmieniającymi się warunkami i polityką udzielania zobowiązań hipotecznych, potrafią dobrać ofertę do możliwości finansowych klienta.

Banki chcą napędzić akcję kredytową

Suma kosztu kredytowego jest wysoka ze względu na stopy procentowe, ale banki obniżają marże. Paradoksalnie dzisiaj klienci mogą liczyć na lepszą ofertę niż rok temu – opowiada Tomasz Pilecki.

Perspektywa względnej stabilizacji na rynku kredytowym z pewnością wpłynie na decyzyjność potencjalnych kredytobiorców. Kiepska kondycja segmentu kredytów hipotecznych już teraz motywuje banki do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających klientom uzyskanie lepszych, bardziej przystępnych warunków kredytowania. Obniżenie marży i zmiana oferty to część z działań mających napędzić akcję kredytową. Jednocześnie, co zaskakujące, z tymi zmianami, przyszedł dobry moment dla kredytobiorców z wysoką ratą kredytu na rekalkulację kosztów. Odwrócenie złej passy na rynku kredytowym i mieszkaniowym będzie możliwe m.in. przy zwiększeniu zdolności kredytowej.

Dlaczego współpraca rynku finansów i rynku nieruchomości jest tak istotna w pobudzeniu popytu?

W mojej opinii następuje konsolidacja rynku. Lendi należy do dużej grupy medialnej i jest w stanie dostarczać różnego rodzaju rozwiązania, wspierające m.in. pośredników nieruchomości. Uruchomiliśmy program LendiFree, w którym pokrywamy koszty abonamentu za publikację ogłoszeń w serwisach należących do Grupy Morizon-Gratka, by pośrednicy mogli dotrzeć ze swoją ofertą do klientów i zakończyć transakcje z sukcesem – opowiada Tomasz Pilecki.

Obie branże – finanse i nieruchomości – funkcjonują w silnej korelacji. Zachwianie stabilności jednego rynku prędzej czy później wpływa na równowagę drugiego. Współpraca obu segmentów gospodarki jest niezwykle ważna w aspekcie poszukującego i nabywcy nieruchomości, zwłaszcza w momencie kryzysu. Ważne, by jak najwięcej biur nieruchomości przetrwało kiepski czas na rynku i z kryzysowej sytuacji wyszło obronną ręką.

Współpraca z ekspertami kredytowymi jest wyjątkowo istotna. Jako pośrednicy nieruchomości już na etapie poszukiwania mieszkania, analizy potrzeb i możliwości swojego klienta możemy podjąć współpracę z brokerem kredytowym, która usprawni cały proces zakupu nieruchomości na kredyt. Dla nas informacja o tym, jaką zdolność kredytową posiada klient i jakie warunki może uzyskać w perspektywie ofert konkretnych banków jest kluczowa pod kątem kontynuacji procedury i pomyślnego zakończenia transakcji  – puentuje Maciej Zięba.

Dlatego udane współdziałania pośredników nieruchomości i ekspertów kredytowych obserwuje się także w słabej koniunkturze rynkowej – przy niskim popycie na mieszkania, niewielkiej liczbie kredytobiorców, rosnących kosztach utrzymania nieruchomości i wysokich cenach metra kw. lokali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here