Wynajem mieszkania – w czym może pomóc pośrednik?

Wynajem mieszkania przez pośrednika
Fot. yanalya z Freepik

Sezon wynajmu mieszkań, czyli okres od sierpnia do września, to intensywny czas dla wielu właścicieli mieszkań do wynajęcia i najemców, którzy szukają dogodnego lokum. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni uzbroić się w cierpliwość. Znalezienie na własną rękę dobrego lokatora lub idealnej oferty wymaga czasu. Aby przyspieszyć ten proces i zapewnić sobie bezpieczną współpracę, mogą oni też skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości. Co daje wynajem mieszkania przez pośrednika?

Poszukiwania mieszkania na wynajem na własną rękę

Cyklicznie rok do roku na przełomie sierpnia i września jest wielki boom na poszukiwanie mieszkań przez studentów. Dlatego też nie jest dobrym rozwiązaniem czekać na podjęcie decyzji o wynajmie do ostatniej chwili. Ceny tych samych mieszkań przed wakacjami są o wiele niższe. Dzieje się tak dlatego, że we wrześniu liczba najemców w porównaniu do podaży ofert jest drastycznie wyższa.

Poszukiwanie na własną rękę wiąże się z osobistym zaangażowaniem się w śledzenie ogłoszeń w serwisach nieruchomościowych i innych miejscach, gdzie takie oferty się mogą pojawić. Samemu trzeba kontaktować się często z kilkudziesięcioma właścicielami mieszkań i osobiście uczestniczyć w spotkaniach z właścicielami mieszkań.

W tym przypadku koszty, jakie poniesiemy to jedynie własny czas i pieniądze na dojazdy. Czasami jednak są one niewspółmierne z tym, ile czasu spędzimy na poszukiwaniach.

Gdy potrzebujemy mieszkania na wynajem, a mamy problemy ze znalezieniem ogłoszenia, zawsze warto skorzystać ze wsparcia sprawdzonej agencji nieruchomości. W czym dokładnie pomaga pośrednik nieruchomości przy wynajmie nieruchomości?

W czym pośrednik pomaga właścicielowi przy wynajmie mieszkania?

Przygotowanie ogłoszenie wynajmu mieszkania

Decydując się na wynajem mieszkania przez pośrednika, jednym z zadań, jakie będziemy mogli mu powierzyć, jest przygotowanie atrakcyjnego ogłoszenia nieruchomości.

Stworzenie odpowiedniej oferty obejmie:

 • opis nieruchomości – wyróżnienie jej najważniejszych cech i zalet, wspomnienie o korzyściach okolicy;
 • przygotowanie profesjonalnych zdjęć mieszkania – estetycznych i przykuwających wzrok, w odpowiednim świetle i kadrze;
 • dystrybucję ogłoszenia w różnych serwisach nieruchomościowych.

Dzięki swojemu doświadczeniu pośrednik nieruchomości wie, na co zwracają uwagę potencjalni lokatorzy, jak uatrakcyjnić mieszkanie, gdzie promować ogłoszenie, aby szybko znalazło zainteresowanie.

Ponadto (w zależności od zakresu usług agencji nieruchomości) pośrednik może pomóc nam w:

 • oszacowaniu kosztów wynajmu mieszkania;
 • ustaleniu grupy docelowej, do której powinniśmy skierować ogłoszenie (np. kawalerka w pobliżu uczelni jako propozycja dla studentów lub mieszkanie o powierzchni 50 m2 w sąsiedztwie placówek edukacyjnych i placów zabaw – dla rodzin z dziećmi).

Kontakt z potencjalnymi lokatorami

Aby pomysł wynajmu mieszkania zakończył się pozytywnie, potrzebna jest ciągła dyspozycyjność ogłoszeniodawcy wobec osób zainteresowanych. Jako właścicielom, którzy na co dzień mają masę swoich obowiązków i pracy, będzie nam ciężko odpowiadać na każdy telefon, odpowiadać na każdy e-mail.

Rolą pośrednika przy wynajmie mieszkania jest więc odciążenie z tego przyszłego wynajmującego. To agent nieruchomości przejmuje zadanie kontaktowania się z potencjalnymi najemcami.

To również zadaniem pośrednika nieruchomości będzie prezentowanie mieszkania osobom zainteresowanym ogłoszeniem. Dzięki temu jako właściciele zaoszczędzimy czas na oprowadzaniu potencjalnych lokatorów po nieruchomości i odpowiadaniu na ich wątpliwości.

Pośrednikowi możemy również powierzyć negocjacje warunków najmu i zweryfikowanie potencjalnego lokatora (np. czy terminowo opłaca czynsz).

Pomoc agenta nieruchomości może okazać się dla nas niezastąpiona, gdy wynajmujemy mieszkanie w miastach popularnych wśród cudzoziemców. Nie będziemy musieli wtedy martwić się o dzielącą nas i zainteresowanych najmem barierę językową.

Sporządzenie umowy najmu

Jeśli wybierzemy wynajem mieszkania przez pośrednika, zostaniemy odciążeni również z kwestii prawnych najmu.

Profesjonalna agencja nieruchomości:

 • przygotuje wzór umowy najmu w uzgodnieniu z prawnikiem, aby mieć pewność, że jest zgodna z przepisami;
 • pomoże w sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego, czyli dokumentu, który będzie później podstawą do rozliczeń z najemcą.

Wybrane agencje oferują również porady prawne i podatkowe u specjalistów.

Jak pośrednik pomaga najemcy przy najmie mieszkania?

Jaka jest rola pośrednika przy wynajmie mieszkania, gdy jesteśmy najemcą poszukującym nowego lokum?

Jako przyszli lokatorzy możemy oczekiwać od agenta, że wesprze nas w zakresie:

 • znalezienie korzystnej i sprawdzonej oferty najmu, która spełni nasze potrzeby i będzie na miarę naszych możliwości;
 • wynegocjowania dobrych warunków i czynszu za mieszkanie;
 • dopełnienia formalności prawnych.

Korzyści wynajmu mieszkania przez pośrednika

Niewątpliwie zaletą poszukiwania mieszkania do najmu przez agencję nieruchomości jest to, że pośrednik zna lokalny rynek, posiada wiedzę dotyczącą aspektów prawnych najmu, potrafi negocjować ceny, dzięki czemu proces poszukiwania mieszkania lub najemcy jest sprawniejszy.

Korzystając z pomocy agenta nieruchomości:

 • oszczędzamy czas;
 • nie musimy czytać przepisów prawa, żeby wiedzieć, co możemy zamieścić w umowie oraz jakie mamy prawa i obowiązki;
 • unikamy niepotrzebnego stresu przy prezentacji mieszkania i odpowiadania na pytania potencjalnych lokatorów;
 • nie musimy martwić się o możliwą barierę językową z obcokrajowcami;
 • zyskujemy bezpieczeństwo (najemcy dostają propozycje tylko sprawdzonych ogłoszeń, a wynajmujący dowiadują się więcej o nowym lokatorze).

Ile kosztuje wynajem mieszkania przez pośrednika?

Należy pamiętać, że za pośrednictwo w wynajmie mieszkania będziemy musieli zapłacić, czy jako najemca czy wynajmujący.

Najczęściej wysokość opłaty za taką usługę  to kwota wynosząca równowartość miesięcznego czynszu za najem.

Pomoc pośrednika w wynajmie mieszkania a umowa

Każda usługa pośrednictwa powinna być poprzedzona podpisaniem umowy pośrednictwa. Najczęściej taką umowę przedstawi sam pośrednik. Warto poprosić o umowę wcześniej, a nie dopiero na spotkaniu.

Klient powinien otrzymać odpowiedni czas na podjęcie decyzji o pośredniku, powinien móc przeanalizować umowę i jej poszczególne zapisy, także mieć możliwość zastanowienia się i weryfikacji dotychczasowych dokonań.

Spokój w tej materii jest potrzebny. Wiarygodność agencji można sprawdzić na forach internetowych lub zapytać w stowarzyszeniach zrzeszających biura pośrednictwa.

Większość agencji nieruchomości posiada swoje profile w serwisach z ofertami nieruchomości. Taką listę pośredników możesz sprawdzić w serwisie Gratka.pl – Lista profesjonalistów w obrocie nieruchomościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here