Sprzedaż mieszkania – uważaj na te 8 błędów!

Błędy przy sprzedaży mieszkania
Fot. Drazen Zigic z Freepik

Bałagan w pokojach, zawyżona cena czy nieprofesjonalne zdjęcia w ogłoszeniu to tylko niektóre błędy przy sprzedaży mieszkania, które popełniają osoby wystawiające ogłoszenia. O podstawowych przeszkodach utrudniających dobrą sprzedaż nieruchomości opowiadają doświadczeni pośrednicy.

Brak przygotowania nieruchomości do sprzedaży

Przed wystawieniem oferty do sprzedaży należy poświęcić nieco czasu na jej odpowiednie przygotowanie. Co do jednej kwestii agenci są zgodni – bałagan w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż jest niedopuszczalny.

— Niejednokrotnie w mieszkaniach wystawionych na sprzedaż zastawałem wielki nieporządek, np. niedokończony obiad, suszarkę pełną ubrań itp. — wymienia Łukasz Szulc z Metrohouse w Elblągu.

— Nieuporządkowane przedmioty, nieświeży zapach i zbyt wiele zalegających przedmiotów oraz osobistych pamiątek dekoncentrują kupującego. Bardzo ciężko będzie mu utożsamić się z danym lokalem — dodaje Sylwia Stefańska z Metrohouse, która uważa, że równie ważne jest zadbanie o stan oświetlenia pomieszczeń. — Kolejnym błędem jest brak odpowiedniego oświetlenia. Ciemne światło sprawia, że pomieszczenia wydają się mniejsze oraz wprowadza to nastrój przygnębienia. Naturalne światło powiększa przestrzeń, daje wrażenie ciepła. Z tego powodu warto zadbać, aby okna były odsłonięte i otwarte.

Niekiedy warto przeprowadzić nawet niewielki remont, aby odświeżyć najmocniej wyeksploatowane pomieszczenia lub instalację.

Zawyżona cena sprzedaży

Patryk Szczodrowski z oddziału Metrohouse w Gdańsku zapytany o najczęstsze błędy przy sprzedaży mieszkania odpowiada, że klienci bardzo często chcą sprzedać swoją nieruchomość po cenie wyższej, niż ofertowa.

— Wielu klientów upiera się przy swojej własnej wycenie nieruchomości, sporządzonej na podstawie zawyżonych cen ofertowych dostępnych w Internecie. Nie biorą pod uwagę tego, że mieszkanie z dobrą ceną nie widniałoby na portalach przez dłuższy czas. 

Z kolei Angelika Karkosik z biura w Babicach wyjaśnia, z czego wynika zawyżanie cen ofertowych – a powody bywają różne: „Sąsiad obok sprzedaje jeszcze drożej” lub „Taka jest cena, bo musi mi starczyć na zakup kolejnego mieszkania”.

— Bardzo często spotykam się z zawyżoną ceną sprzedaży. Sądzę, że powodem tego może być m.in. zbyt emocjonalne podejście do posiadanej nieruchomości. Mamy wtedy do czynienia z klientem, który uważa, że jego mieszkanie jest jedyne w swoim rodzaju i warte jest o wiele więcej niż inne w okolicy.

Zawyżona cena sprzedaży często wynika również z faktu, że sprzedający, usiłując ustalić wartość nieruchomości na własną rękę, w innych ofertach na siłę poszukuje punktów odniesienia do swojego mieszkania. Nie należy zapominać, że każdy lokal jest inny, a wpływ na jego cenę ma bardzo wiele czynników:

  • lokalizacja,
  • skomunikowanie z centrum miasta,
  • tereny zielone,
  • czynniki związane z samym lokalem, np. standard wykończenia i stan instalacji.

Brak uwzględnienia tych wszystkich cech powoduje, że ostatecznie cena będzie kształtowała się na nierealnym poziomie.

Jeśli sprzedającemu zależy na szybkiej sprzedaży lokalu (np. potrzebuje środków na wkład własny do kredytu hipotecznego), warto przyciągnąć kupujących nie tylko wyglądem mieszkania, ale właśnie także ceną. Nawet jeśli nie chcemy korzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, warto zapoznać się z bazą danych znajdujących się w posiadaniu urzędu miasta oraz zasięgnąć porady notariusza lub doradcy finansowego. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ustalić, ile tak naprawdę w danym momencie warte jest mieszkanie.

Nieprofesjonalne zdjęcia

Z doświadczenia Łukasza Szulca wynika, że dużym błędem sprzedających jest umieszczanie nieprofesjonalnych zdjęć nieruchomości. Najczęściej prowadzi to do pominięcia oferty przez kupujących.

— Połową sukcesu sprzedaży nieruchomości są zdjęcia. Często zdarza się, że oferta zamieszczona na portalu ogłoszeniowym przez samego sprzedającego zawiera zdjęcia wykonane telefonem komórkowym i obejmuje elementy, które nie powinny się na nich znaleźć.

Również sytuacja, która przydarzyła się Dariuszowi Mitrowskiemu z oddziału Metrohouse w Warszawie, pokazuje, jak duże znaczenie dla sprzedaży mieszkania ma jakość zdjęć.

— Klientom spodobała się oferta, mimo że znajdowała się poza preferowaną przez nich lokalizacją. Zostali zachęceni wyglądem mieszkania i osiedla na zdjęciach oraz układem pomieszczeń na dołączonym planie. Podczas prezentacji mieszkania, w którymś momencie klient sięga do telefonu i ze zdziwioną miną pokazuje żonie. Okazało się, że kiedyś znalazł tę ofertę w Internecie bezpośrednio, ale odrzucił, bo na podstawie byle jakich zdjęć właściciela uznał ją za zupełnie nieinteresującą.

W przypadku przestronnych lokali z sektora premium sprzedający może rozważyć zamówienie sesji fotograficznej u zawodowego fotografa. To oczywiście dodatkowy koszt, ale zdjęcia będą wyróżniały się na każdym portalu i istnieje większa szansa, że przyciągną uwagę kupujących.

Lekceważący stosunek do kupującego

„Nasz klient nasz pan”. Wydawałoby się, że to powiedzenie wszystkim znane, ale jak zauważa Sylwia Stefańska, sprzedający niezwykle często zdają się o nim zapominać.

— Kupujący narzekają na brak komfortu oglądania i czasu poświęconego im przez właściciela lokalu. Nie zachowujmy się, jakby był, intruzem. Potraktujmy go tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Jeśli poczuje się komfortowo, jest duża szansa, że będzie chciał w tej nieruchomości zamieszkać.

Przypadek opisany przez Dariusza Mitrowskiego pokazuje, jakie mogą być skutki zbyt beztroskiego stosunku do klienta i prowadzonej transakcji.

— Mieszkanie na warszawskim Okęciu. Już przy drzwiach do mieszkania czuć specyficzny zapach. Dzwonek. Otwierają się drzwi i widać zdewastowane mieszkanie. Nic to. Wchodzimy i za chwilę z pokoju wypada przyczyna dewastacji i zapaszku: olbrzymi pies, niezwykle przyjaźnie nastawiony do gości. „Proszę się nie bać, piesek jest bardzo łagodny i przyjazny”, zapewnia nas właścicielka. Próbujemy oglądać mieszkanie, ale zwierzę domaga się pieszczot, na co właścicielka nie reaguje, aż wreszcie przewraca moją klientkę na podłogę…

Sprzedawanie nieruchomości na własną rękę

Iwona Pszczółkowska, z jednego z warszawskich biur Metrohouse, wskazuje kolejny błąd sprzedających – zwlekanie ze skorzystaniem z usług profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami.

— Częstym błędem sprzedających jest to, że zaczynają szukać pomocy agencji dopiero wtedy, gdy po wielu miesiącach nie dają sobie sami rady ze sprzedażą. Tracą w ten sposób cenny czas. Nie mają zaufania do profesjonalizmu agenta, który taką nieruchomością rzeczywiście się zajmie — tłumaczy Sylwia Stefańska z Metrohouse.

— Klient nie jest w stanie wypromować oferty tak, jak pośrednik, który użyje całej gamy narzędzi promocyjnych, przygotuje nieruchomość do sprzedaży, wykona profesjonalne zdjęcia i prawidłowo sporządzi ofertę. No i klient nie ma bazy potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem właśnie takiej nieruchomości, do których oferta przesyłana jest w pierwszej kolejności — dodaje Stefańska.

Odmienną kwestią jest podawanie nieprawdziwych informacji w ogłoszeniu. Mogą one dotyczyć zarówno samych parametrów nieruchomości, powierzchni lub orientacji budynku, jak i nieuregulowanych aspektów prawnych. Takie zabiegi skutecznie odstraszają kupujących i prezentują sprzedającego w bardzo niekorzystnym świetle.

Brak zaufania do agenta

Błędy przy sprzedaży mieszkania obejmują również wchodzenie sprzedających w kompetencje pośredników. Ilona Pawlak z oddziału Metrohouse w Brodnicy tłumaczy: — Klienci często nieświadomie utrudniają nam wykonywanie czynności leżących w kompetencjach doradcy. Mam na myśli ograniczanie i ubieganie agenta w jego działaniach. I tak np. właściciele często próbują przejąć prowadzenie spotkania, prezentacji, uniemożliwiając tym samym przeprowadzenie profesjonalnej prezentacji nieruchomości klientowi kupującemu.

Robert Magdziarz z oddziału Metrohouse w Krakowie dodaje, że o współpracy z agencjami krążą mity niemające związku z rzeczywistością. Tak jest np. z umową pośrednictwa z klauzulą wyłączności.

— Klienci mają błędne przekonanie, że umowa z klauzulą wyłączności blokuje ich działania, a nie, iż stwarza możliwość szybkiej sprzedaży. Wychodzą z założenia, że podpisując umowy z kilkunastoma, a niekiedy i kilkudziesięcioma agencjami mają dostęp do większej liczby klientów. Nic bardziej mylnego. Klienci poszukujący widząc tę samą nieruchomość w kilkudziesięciu kopiach i bardzo często w różnych cenach, tracą zainteresowanie taką ofertą. Ba! Myślą, że jest coś na rzeczy, a sama nieruchomość nie jest atrakcyjna.

Wybierając biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, warto zwrócić uwagę, czy z danym agentem dobrze nam się współpracuje. Liczy się nie tylko responsywność i kreatywność, ale także styl i sposób prezentacji lokalu, używany język, komunikacja z klientem. Doświadczenie profesjonalisty najłatwiej ocenić po jego portfolio: zarówno lokali już sprzedanych, jak i tych, które aktualnie są przez niego obsługiwane.

Brak strategii sprzedaży

Jakie jeszcze błędy przy sprzedaży mieszkania popełniają ogłoszeniodawcy? Osoby początkujące prowadzą chaotyczne i niezaplanowane działanie.

W pierwszej kolejności warto rozważyć, komu chcemy sprzedać mieszkanie. Ustalenie modelowej sylwetki klienta docelowego pomaga już na etapie przygotowania mieszkania do prezentacji, ale także w samych negocjacjach.

Sprzedający powinien zastanowić się nad istotnymi zaletami lokalu i ustalić, które z nich powinny być podkreślone w rozmowie z kupującym. Należy pamiętać, że inne walory zainteresują rodzinę z trójką dzieci, a na co innego zwróci uwagę zamożny singiel, który często wyjeżdża w podróże służbowe.

Przejawem braku strategii jest też niespójne promowanie lokalu. Jeśli sprzedający zmienia miejsce publikacji oferty co kilka dni, to tak naprawdę sam zmniejsza szanse na sprzedaż. Dobór portali również ma wpływ na potencjalnych klientów. Popularne serwisy wymagają starannego planowania, aby pokazać się z dobrej strony na tle konkurencji. Sposób promocji ma również wpływ na to, jacy klienci będą się zgłaszali do obejrzenia mieszkania, np. gotówkowi, kredytowi lub szukający okazji.

Niechęć sprzedającego do finalizacji oferty

Niestety w praktyce wiele ofert nie znajduje nabywców ze względu na stosunek sprzedającego do sprzedaży mieszkania. Jednym z częstszych problemów jest niemożność do emocjonalnego odseparowania się od miejsca. To z nim często związane są ważne wspomnienia i doświadczenia zbywcy.

Takie podejście skutecznie sabotuje wysiłki nawet najlepszych pośredników nieruchomości. Wynika to z przekonania, że kupujący nie wydaje się „wystarczająco dobry”, a cena – atrakcyjna. Bez zmiany podejścia taka bezowocna współpraca między sprzedającym a agentem potrafi ciągnąć się latami.

Aby uniknąć omówionych pułapek, warto korzystać z usług profesjonalistów i pozostawić im swobodę w działaniu. Dzięki temu szansa na sprzedaż lokalu rośnie!

Opracowanie: Marzena Piotrowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here