Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką – co trzeba wiedzieć?

Fot. istockphoto.com / Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką
Fot. istockphoto.com

Zakup nieruchomości bardzo często wymusza zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W trakcie spłaty zobowiązania zmieniają się potrzeby i możliwości jej właścicieli. Nieraz decydują się oni na sprzedaż takiego mieszkania lub domu. Jak przebiega zakup nieruchomości obciążonej hipoteką i czy jest bezpieczny? Przedstawiamy najważniejsze informacje.


Co to jest obciążenie hipoteczne

Obciążenie hipoteczne to inaczej hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe. Stanowi ona zabezpieczenie wierzytelności, np. zobowiązania kredytowego w banku. Obciąża się nią nieruchomość. Gdyby dłużnik nie spłacał swój dług wobec wierzyciela, ten drugi na mocy hipoteki może dochodzić swoich roszczeń z nieruchomości.

Co ważne, umowne obciążenie hipoteczne, czyli to, którego podejmujesz się dobrowolnie (kredyt hipoteczny), dotyczy nieruchomości. Jeśli sprzedasz mieszkanie, hipotekę będzie musiał spłacać nowy właściciel.

Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką

Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) coraz częściej zdarza się sytuacja, gdy mieszkanie, które poszukujący chce kupić, obciąża kredyt. Aby dowiedzieć się, jaka jest wysokość hipoteki i w jakim banku została zaciągnięta, zajrzyj do księgi wieczystej nieruchomości.

Zajrzyj do III i IV działu KW nabywanej nieruchomości. Co istotne, zrobisz to bez wychodzenia z domu. Wystarczy Ci internet i numer księgi wieczystej, który wpiszesz na stronie http://ekw.ms.gov.pl.

Dział III KW powinien być wolny od jakichkolwiek wpisów (to tam pojawiają się ograniczenia dotyczące nieruchomości, np. służebność, wszczęte egzekucje itp.).

W dziale IV natomiast znajdują się informacje o hipotekach. Tu przeczytasz m.in. ile jest obciążeń, w jakich wysokościach i walutach, jakiego rodzaju, kiedy jest termin spłaty i w którym banku były zaciągnięte.

Pamiętaj jednak, że hipoteka może być także wiązać się z roszczeniami wierzycieli innych niż bank, który udzielił pożyczki. Gdy obecny właściciel ma długi podatkowe lub nie płaci alimentów, na nieruchomości ustanawiane jest przymusowe obciążenie hipoteczne. Taka hipoteka istnieje na rzecz instytucji państwowych, np. urzędu skarbowego. Dopilnuj, aby została ona wykreślona po sprzedaży.

Eksperci ZFDF radzą też, by zapoznać się z warunkami kredytu osoby sprzedającej nieruchomość; sprawdzić warunki wykreślenia hipoteki z ksiąg wieczystych i przeczytać umowę kredytu sprzedającego. Znajdują się w niej informacje o kosztach wcześniejszej spłaty zobowiązania czy też przeliczenia waluty na złotówki, jeśli hipoteka była zaciągnięta w obcej walucie.

Gdy takie mieszkanie chcesz kupić na kredyt, czyli zaciągnąć zobowiązanie spłacające zobowiązanie sprzedającego, sprawa nieco się upraszcza. W takim wypadku bank udzielający Ci hipoteki sam sprawdzi kwestie bezpieczeństwa pożyczki, czyli przedmiotu jego zabezpieczenia.

W obu wypadkach pamiętaj jednak, że sprzedający powinien wystąpić do banku o pismo, które jasno określa, jakiej wysokości wpłata będzie skutkowała jego całkowitą spłatą. Jest to ważne, ponieważ tylko wtedy z nieruchomości zniknie obciążenie hipoteczne.

Jak przebiega zakup nieruchomości obciążonej hipoteką

Wypatrujesz ogłoszenie nieruchomości na sprzedaż. Gdy kontaktujesz się z jej właścicielem, dowiadujesz się, że ciąży na niej hipoteka. Sprawdzasz księgę wieczystą i wiesz, ile wynosi zadłużenie, kto jest wierzycielem i kiedy upływa termin spłaty. Co dalej?

W kolejnym kroku zastanów się, w jaki sposób chcesz zakupić nieruchomość. Za gotówkę czy wspierając się kredytem hipotecznym?

W międzyczasie obecny właściciel nieruchomości powinien udać się do banku, w którym zaciągnął kredyt, z prośbą o przygotowanie zaświadczenia i promesy. Ten pierwszy dokument określa m.in. jaka jest wysokość kredytu hipotecznego, odsetek i prowizji, kwota pozostała do spłaty kredytu hipotecznego i na jakie konto należy wpłacać należności. Z kolei w promesie bank zaświadcza, że po całkowitej spłacie hipoteki wyda zgodę na wykreślenie jej z księgi wieczystej.

Ponadto należy poprosić zbywcę nieruchomości o przedstawienie podstawy jej nabycia, czyli dokumentu, który określa, w jaki sposób sprzedający stał się właścicielem nieruchomości – zwykle jest to akt notarialny.

Gdy masz promesę i zaświadczenie od zbywcy, możesz podpisać umowę przedwstępną na sprzedaż nieruchomości. Powinny znaleźć się w niej m.in. informacje o transzach kredytu i kwotach. Z tymi dokumentami składasz wniosek kredytowy w swoim banku (o ile decydujesz się na finansowanie zakupu hipoteką).

Bank, który udzieli Ci kredytu, przelewa kwotę wskazaną przez bank zbywcy nieruchomości na wskazany numer rachunku. Jeśli cena zakupu mieszkania, domu czy działki jest wyższa niż wartość wcześniejszego zadłużenia, środki dzieli się między dwa rachunki – banku zbywcy i samego sprzedającego.

Kiedy przelewy dotrą na odpowiednie konta, zbywca pobiera z banku zaświadczenie o spłacie zadłużenia i przekazuje je Tobie. Dzięki temu możesz złożyć w sądzie wniosek o usunięcie nieaktualnych wpisów w księdze wieczystej nieruchomości.

Po zakupie nieruchomości musisz dopełnić standardowe formalności: zgłosić do urzędu skarbowego, urzędu miasta lub gminy, zapłacić podatek PCC i od nieruchomości. Jak dokładnie przebiegają te procedury, wyjaśniamy w artykule „Zgłoszenie nabycia mieszkania. Co trzeba załatwić?”.

Czy warto kupić mieszkanie obciążone hipoteką

To zależy.

Dla jednego nabywcy zakup mieszkania zadłużonego hipoteką będzie świetną okazją, bo np. ma odpowiednie oszczędności, a nieruchomość idealnie nadaje się na wynajem.

Z kolei dla drugiej osoby nabycie takiego domu czy lokalu będzie wyzwaniem finansowym, które ostatecznie może wpędzić ją w niepotrzebne zadłużenie

To, czy zakup nieruchomości obciążonej hipoteką jest opłacalny, trzeba rozpatrzyć indywidualnie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, a chcesz mieć pewność, że taka transakcja będzie bezpieczna, skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego.

Czy można wynająć mieszkanie obciążone hipoteką

Tak, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby kupić zadłużone mieszkanie na kredyt i później je wynająć.

Co więcej, takie rozwiązanie będzie dobrym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na spłatę zadłużenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here