Idealne ogłoszenie sprzedaży mieszkania – jak je przygotować?

Ogłoszenie sprzedaży mieszkania jak je napisać
Ogłoszenie sprzedaży mieszkania, fot. istockphoto.com

Rzetelnie przygotowane ogłoszenie sprzedaży mieszkania przyciąga poszukujących nieruchomości i znacznie szybciej doprowadza do finalizacji transakcji niż to niestarannie napisane. Jak przygotować idealne ogłoszenie sprzedaży? Jakie elementy powinno zawierać? Na co zwrócić uwagę, pisząc ofertę? Podpowiadamy!

Cztery rzeczy, które musisz sprawdzić zanim napiszesz ogłoszenie sprzedaży mieszkania

Napisać ogłoszenie i umieścić go w serwisie internetowym może każdy. Jednak jeśli chcesz, aby ktoś kupił wystawione mieszkanie szybko i za określoną przez ciebie kwotę, musisz dobrze przemyśleć wszystkie elementy oferty.

Analiza konkurencji

Pierwszą czynnością jako należy zrobić, to sprawdzić jak wyglądają ogłoszenia mieszkań w okolicy sprzedawanej nieruchomości. Warto spróbować postawić się w sytuacji osoby poszukującej i zadać sobie kilka pytań, czego nam brakuje w tych ofertach, co nam zapadło w pamięć, czy liczba zdjęć jest wystarczająca? Wypisując sobie uwagi w punktach, później łatwej będzie skorzystać z notatek. Jest to prosty sposób na przeanalizowanie braków i niedociągnięć w konkurencyjnych ogłoszeniach. Poza tym przyglądając inne mieszkania, trzeba się zastanowić, czym wyróżnia się lokal na sprzedaż. Taką cechę warto pokazać na zdjęciu lub zaznaczyć w opisie.

Analiza konkurencji dotyczy także wyceny. Przeszacowane mieszkania zwykle długo czekają na nowych właścicieli. Z kolei zbyt niska cena może wzbudzić podejrzenia u poszukujących. Koszt metra kwadratowego musi być dostosowany do standardu lokalu, stanu technicznego budynku oraz lokalizacji. Oczywiście pod uwagę trzeba też wziąć udogodnienia, które powstają w niedalekiej przeszłości w okolicy, np. nowe stacje metra, szkoły albo centra handlowe. Przy czym należy pamiętać, aby te atuty zamieścić później w treści ogłoszenia.

Dobre zdjęcia

Bez wyraźnych zdjęć nie ma dobrego ogłoszenia. Jednak wpierw należy przygotować mieszkanie. Po pierwsze każde pomieszczenie musi być dokładnie posprzątane, wymyte okna, lustra, szyby w witrynach oraz podłogi. Wbrew pozorom brudne szyby mogą rzucać smugi światła, co tylko zwróci uwagę gości. Poza tym przez czyste tafle szkła wpada do środka więcej światła. 

Po drugie należy do zdjęć ukryć osobiste pamiątki i przedmioty, takie jak specyficzne rzeźby, zdjęcia rodzinne albo rysunki dzieci na lodówce. Kuchnia i łazienka muszą być lśniąco czyste, bez porozrzucanych ręczników, szlafroków i kosmetyków. Osoba przeglądająca fotografie powinna wyobrazić sobie, jak zagospodaruje przestrzeń. Na przykład, kiedy w pokoju będą leżały w nieładzie zabawki, to nie tylko stworzy się efekt bałaganu, ale też może zniechęcić do zobaczenia mieszkania osoby, które nie lubią dzieci, nie myślą o nich lub już mają dorosłe potomstwo. No chyba, że, ogłoszenie kierujemy do rodzin. Jednak z zasady neutralne wnętrza, przyciągają znacznie więcej chętnych, niż urządzone w konkretnym stylu.

Po trzecie zdjęcia muszą być wyraźne i doświetlone. Najlepszą porą na ich zrobienie jest wczesne przedpołudnie albo popołudnie, kiedy to słońce nie jest ostre. Sfotografować najlepiej każde pomieszczenie wraz z balkonem albo tarasem. Jeśli do mieszkania przynależy piwnica i jest ona uporządkowana, również warto zrobić jej zdjęcia.

Atrakcyjność ogłoszenia podnoszą filmy wideo oraz wirtualne spacery. Obie rzeczy można zrobić smartfonem. Przy kręceniu wideo należy pamiętać, aby ruchy obiektywem wykonywać powoli i spokojnie. Natomiast przy tworzeniu wirtualnych spacerów trzeba skorzystać z aplikacji, które znajdziemy w internecie. Niestety nawet nowoczesne smartfony nie są w stanie wykonać zdjęć panoramicznych pokazujących obraz w 360 stopniach w poziomie i 180 w pionie. Natomiast istnieją programy, które na podstawie serii zdjęć potrafią stworzyć taki obraz.

Informacje o wyposażeniu i stanie technicznym budynku

Każde ogłoszenie sprzedaży mieszkania musi zawierać podstawowe informacje techniczne o mieszkaniu i budynku. Są to:

  • lokalizacja, w tym nazwa ulicy i dzielnicy;
  • powierzchnia mieszkania oraz piętro;
  • typ budynku (kamienica, blok, wielka płyta, apartamentowiec);
  • liczba pomieszczeń wraz z metrażami, warto też podać informację czy są rozkładowe;
  • sprzęt i meble, które są na wyposażeniu wliczone w cenę mieszkania;
  • stan techniczny mieszkania;
  • dodatkowe atuty (np. piwnica, miejsce w garażu);
  • cena oraz możliwość jej negocjacji;
  • termin dostępności mieszkania;
  • informacje o najbliższej okolicy (dojazd, komunikacja, sklepy, parki, szkoły).

Warto też wypisać poszczególne koszty, np. wysokość czynszu albo opłaty za ogrzewanie. Oczywiście wszystko zależy od typu mieszkania. Jednak taka informacja pozwoli już przyszłemu nabywcy zorientować się, jaka będzie wysokości rachunków. Jeśli w budynku są przeprowadzane lub planowane prace remontowe np. wymiana instalacji, balustrad albo docieplanie, można takie informacje dodać do ogłoszenia. Im więcej faktów zbierzemy, tym łatwiej będzie nam stworzyć obraz sprzedawanej nieruchomości. Oczywiście na późniejszym etapie nie trzeba wszystkiego opisywać, jednak informacje mogą się przydać podczas rozmowy telefonicznej z kupcem.

Ogłoszenie sprzedaży mieszkania ma trafić do klienta – kim jest potencjalny nabywca?

Wbrew pozorom określając potencjalnego nabywcę, można znacznie obniżyć liczbę nieskutecznych telefonów. Na przykład duże mieszkanie 3-lub 4-pokojowe na pewno zainteresuje rodziny z dziećmi, a kawalerka singla. Młodzi ludzie szukają zazwyczaj mieszkania w pobliżu komunikacji miejskiej. Zwracają oni uwagę też na bliskość atrakcyjnych miejsc np. klubów, kin, pubów oraz terenów rekreacyjnych.

Dla rodzin z dziećmi istotne są: infrastruktura przyjazna dla najmłodszych, placówki oświatowe, czyli szkoły, przedszkola; place zabaw, przychodnie; połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta; bliskość terenów zielonych oraz opcja dowolnej aranżacji mieszkania.

Mieszkań szukają też inwestorzy, którzy wynajmują lokale pracownikom międzynarodowych korporacji. Dla nich istotne są takie aspekty jak: dobra komunikacja z centrami biznesowymi miasta; wysoki standard wykończenia mieszkania; bliskość sklepów, klubów fitness i restauracji oraz zapewnione miejsce garażowe lub postojowe.

Znając zalety oferowanego mieszkania, można je odpowiednio uwypuklić, tak by zainteresować nim właściwych klientów.

Jak napisać idealne ogłoszenie sprzedaży mieszkania?

Po zabraniu niezbędnych informacji i przygotowaniu zdjęć czas na napisanie ogłoszenia. Już na początku należy wymyślić chwytliwy tytuł. Sprawdzają się wyróżniki nieruchomości np. „Mieszkanie z widokiem na Wisłę”, „Kawalerka z tarasem”, „Mieszkanie w stylu skandynawskim”. Najważniejsze jest, aby zawarte w nim hasła były prawdziwe.

Podstawowe dane

Kolejnym ważnym elementem jest wprowadzenie podstawowych danych, które pojawiają się pod tytułem, czyli: rodzaj ogłoszenia oraz powierzchnia w metrach kw. Następnie należy wybrać lokalizację. Zwykle obowiązkowe jest podanie nazwy miejscowości. Jednak im więcej szczegółów wpiszesz, tym większa szansa, że na ogłoszenie sprzedaży mieszkania odpowiedzą osoby zainteresowane właśnie tym adresem. Ostatnim elementem w tej części jest podanie ceny całkowitej oraz kwoty za metr kwadratowy.

Zdjęcia

Następnym krokiem jest uzupełnienie galerii zdjęć. Tutaj trzeba wybrać tylko te najlepsze. Pierwsze wstawione do serwisu będzie pokazywało się też jako miniturka na liście ogłoszeń. Dlatego powinno oddawać charakter mieszkania i być w stanie zaciekawić poszukujących.

CZYTAJ TAKŻE: Profesjonalne zdjęcia nieruchomości. Dlaczego są ważne?

Dodatkowe informacje

Dalej należy podać informacje dodatkowe, które jednocześnie pozwalają na filtrowanie ogłoszeń na stronie głównej. Są to dane dotyczące: liczby pokoi, piętra, liczby kondygnacji w budynku, typ zabudowy, dostępność oraz jakie są możliwości parkowania. Jeśli w tym miejscu wpiszesz błędne informacje, po pierwsze zostaną one pokazane w złym miejscu, po drugie z pewnością zirytują klienta. O tym powinni szczególnie pamiętać pośrednicy. Osoba szukająca mieszkania, która trafi kilka razy na źle opisane ogłoszenie sprzedaży mieszkania, z pewnością zapamięta opiekuna oferty jako nierzetelnego agenta.

W niektórych serwisach można dodatkowo wybrać stan kuchni, łazienki, rodzaj powierzchni dodatkowej (np. piwnica, taras), rodzaj ogrzewania albo usytuowanie względem stron świata. Wpisanie tych danych zwykle nie jest obligatoryjne, jednak powoduje, że ogłoszenie staje się przejrzyste i łatwo w nim odnaleźć potrzebne informacje.

Treść ogłoszenia

W tym miejscu należy uzupełnić opis mieszkania, budynku oraz okolicy. W zależności od grupy docelowej można podkreślić dane zalety, np. park po drugiej stronie ulicy, przystanek autobusowy pod blokiem, widna kuchnia, przestronna łazienka albo wypisać nietypowe wyposażenie, które jest w cenie.

Potencjalnych kupców na pewno zainteresuje stan budynku oraz mieszkanie. Tu jest miejsce na wyszczególnienie przeprowadzonych prac oraz modernizacji. Trzeba pamiętać, że zainteresowana osoba może poprosić o pokazanie rachunków. Z drugiej strony można też wspomnieć o wadach mieszkania, np. kiedy w kamienicy nie ma windy, albo lokal jest zadłużony.

Treść ogłoszenia powinna być napisana prostym językiem, bez zdrobnień i koloryzowania. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach, liczy się konkret, a nie długi i kwiecisty opis.

Na koniec ogłoszenia należy dodać preferowaną formę kontaktu. Kiedy podajesz numer telefonu, warto określić godziny, w jakich jesteś dostępny.

Idealne ogłoszenie sprzedaży mieszkania, czyli jakie?

Wyraźne zdjęcia przedstawiające wszystkie pomieszczenia, dobrze oszacowana cena ofertowa oraz rzetelnie sporządzony i zgodny z prawdą opis sprawią, że ogłoszenie sprzedaży mieszkania będzie wiarygodne i zachęcało do kontaktu z właścicielem.

Tworząc anons, należy zwrócić uwagę na styl oraz poprawność pisowni. Błędy językowe i ortograficzne oraz zbyt wiele osobistych opisów może sprawić, że potencjalny kupiec od razu przekreśli ogłoszenie.

Podobna sytuacja ma miejsce z filmami i zdjęciami. Niewyraźne, prześwietlone albo zamazane obrazy tylko irytują. A bałagan uwieczniony na fotografiach nie tylko źle świadczy o właścicielu, ale też powoduje wrażenie zaniedbanego lokalu.

Trzeba również pamiętać, że sprzedając nieruchomość, nie warto zatajać jej wad i kłamać w sprawie np. stanu technicznego albo wyposażenia. Jeśli już na etapie oglądania mieszkania wyjdą na jaw nieścisłości, możemy praktycznie zapomnieć o tym, że sfinalizujemy transakcje z daną osobą. Szczerość i umiejętne podkreślenie zalet to elementy idealnego ogłoszenia sprzedaży mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here