Czworaki – alternatywa dla domu i mieszkania

Czworaki to świetna alternatywa dla domu i mieszkania w bloku
Fot. ASphotofamily z Freepik

Co kupić: dom czy mieszkanie? To częsty dylemat osób, które szukają swojej nowej nieruchomości. Każde z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Dom wymaga wysokich nakładów finansowych, ale zapewnia przestrzeń i własny kawałek zieleni. Z kolei mieszkanie nie daje wystarczającej prywatności i spokoju, lecz zwalnia z licznych obowiązków, np. zakupu opału. Rozwiązaniem tego problemu mogą być czworaki.

Czworaki – co to jest za rodzaj nieruchomości?

Czworak to jeszcze nie dom, ale już nie mieszkanie. Jest to budynek, który wyglądem przypomina bliźniak. Taka nieruchomość składa się z czterech samodzielnych lokali mieszkalnych. Każde mieszkanie w czworaku ma własne wejście i najczęściej ogródek lub taras i miejsce na samochód (np. garaż).

Jak wygląda apartament w czworaku?

Czworaki mają charakter bliźniaków, a ich przestrzeń podzielona jest w pionie i poziomie. Na rynku znajdziesz kilka możliwych kombinacji położenia mieszkań:

 • pierwszą, w której powierzchnia czworaka dzieli się na dwa lokale mieszkalne na parterze i dwa – na pierwszej kondygnacji,
 • oraz drugą, która dzieli rzut mieszkania na cztery dwupoziomowe mieszkania.

Mieszkania mają najczęściej powierzchnię od 60 do 140 mkw., która zależy m.in.  od rodzaju podziału czworaka i jego całkowitego metrażu.

Jakie są zalety mieszkania w czworakach?

Czworaki to rodzaj nieruchomości, który z jednej strony przypomina mieszkanie w niewielkim bloku, z drugiej – daje komfort, jaki zapewnia tylko życie w domu. Co dokładnie zyskasz, decydując się na zakup lokalu mieszkalnego w czworaku?

Wysoki standard

Aby wyróżnić swoją ofertę spośród innych, deweloperzy proponują swoim klientom tzw. podwyższony standard deweloperski czworaków. Obejmuje on dodatkowo instalowanie klimatyzacji, centralnego odkurzacza, systemu alarmowego, rolet zewnętrznych w oknach, a nawet montaż kominka.

Każdy z nabywców mieszkania w czworakach na terenie inwestycji ma najczęściej do dyspozycji co najmniej jedno miejsce parkingowe lub garaż. Ogrody są nieraz wydzielone wysokimi iglakami, co pozwala mieszkańcom na zachowanie większej prywatności.

Kameralność

Czworaki składają się z czterech mieszkań, a to oznacza, że będziesz mieć jedynie trzech sąsiadów. Mieszkając w takiej nieruchomości, łatwiej więc o spokój, ciszę, dobry wypoczynek po pracy, budowanie relacji z pozostałymi mieszkańcami, o które w kilkupiętrowych blokach byłoby o wiele trudniej.

Niższe koszty eksploatacji

Coraz częściej klienci, którzy myślą o zakupie domu, decydują się na mieszkanie w czworaku ze względu na niższe miesięczne koszty utrzymania.

Koszty eksploatacji są tu pomniejszone o opłaty dla firmy zarządzającej nieruchomością. Czworaki składają się z 4 lokali mieszkalnych, a to oznacza, że właściciele w świetle prawa stanowią dużą wspólnotę mieszkaniową. W tego typie własności wybiera się zarządcę lub zarząd, które są odpowiedzialne za realizację różnych obowiązków lub ich zlecenie, np. sprzątanie części wspólnych czy odśnieżanie wspólnej drogi.

Czworak to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się domem, ale również dla tych, co uważają, że na budowę wymarzonego domu jest jeszcze za wcześnie. Inwestycje tego typu coraz częściej możesz spotkać nie tylko w dzielnicach willowych, ale również w centrach miast. Na pewno jest to nieruchomość, którą warto wziąć pod uwagę, planując zakup wymarzonego mieszkania.

Atrakcyjna lokalizacja

Inwestycje tego typu mogą być wybudowane na działce budowlanej przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną. To sprawia, że czworaki często powstają w sąsiedztwie domów.

Na samej działce najczęściej znajdziesz jeden lub dwa budynki, po cztery mieszkania w każdym. Mała liczba sąsiadów i otoczenie domami jednorodzinnymi będą gratką dla poszukujących cichszej, spokojniejszej i mniej zatłoczonej okolicy.

Co więcej, działki pod zabudowę jednorodzinną najczęściej znajdują się poza ścisłym centrum miasta. To oznacza, że masz większą szansę na znalezienie mieszkania w ciekawej, przyjaznej wypoczynkowi okolicy.

Cena

Choć cena mieszkania w czworaku może przewyższać koszty zakupu lokalu mieszkalnego w bloku, to i tak będzie to raczej mniejszy wydatek niż w przypadku nabycia nieruchomości w szeregowcu, bliźniaku lub przy zakupie dom.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w czworaku?

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup mieszkania w czworaku, m.in.:

 • sprawdź dewelopera i inwestycję (m.in. czy budowa idzie zgodnie z harmonogramem, czy deweloper jest wypłacalny, kiedy możesz wprowadzić się do mieszkania, z jakiej technologii budowy i z jakiej jakości materiałów korzysta deweloper);
 • dowiedz się, jaki standard wykończenia oferuje deweloper i co dokładnie on obejmuje (jeśli kupujesz lokal w czworaku z rynku pierwotnego);
 • przeczytaj w dokumentach, czy do Twojego mieszkania przynależą dodatkowe elementy, jak ogródek, miejsce parkingowe;
 • sprawdź stan okien, podłóg i ścian;
 • przetestuj urządzenia, które znajdują się w mieszkaniu (np. klimatyzacja, wentylacja);
 • zapoznaj się z najbliższą okolicą i przeanalizuj jej cechy pod kątem swoich potrzeb i możliwości (dostępność do sklepów, terenów zielonych i rekreacyjnych, komunikacji miejskiej, placów zabaw, placówek edukacyjnych, miejsc pracy itp.);
 • sprawdź swoją zdolność kredytową i dowiedz się, czy bank udzieli Ci kredytu hipotecznego na zakup wybranej nieruchomości;
 • zajrzyj do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.in. sprawdź inwestycje planowane w pobliżu i zastanów się, jak wpłyną na jakość Twojego życia w wybranym miejscu);
 • zapoznaj się z zapisami w umowie kupna-sprzedaży i jeśli jest taka potrzeba, skonsultuj ją z prawnikiem.

Gdzie szukać mieszkania w czworaku?

Czworaki powstają głównie na terenach podmiejskich i to głównie w tych okolicach szukaj nowych inwestycji.

Najwięcej ofert sprzedaży nieruchomości to te bezpośrednio od deweloperów, chociaż znajdziesz również ogłoszenia mieszkania w czworakach „z drugiej ręki”.

Oferty sprzedaży znajdziesz w wielu serwisach nieruchomościowych i na stronach deweloperów realizujących takie inwestycje.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here