Z czego składa się rata kredytu gotówkowego?

Fot. Materiał Partnera / Rata kredytu gotówkowego
Fot. Materiał Partnera / Rata kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy pozwala nam sfinansować różnego rodzaju inwestycje, dlatego też jest to chętnie wybierany produkt, oferowany przez instytucje bankowe. Zazwyczaj decydując się na konkretną ofertę, bierzemy pod uwagę wysokość raty, a także całkowity koszt spłaty. Na te elementy wpływa wiele różnych czynników. Poza kapitałem, również oprocentowanie, marża i inne opłaty doliczane do raty, takie jak na przykład ubezpieczenie. Część z nich jest narzucana przez bank, część z kolei reguluje bank centralny. Z czego dokładnie składa się rata kredytu gotówkowego? Podpowiadamy.

Materiał Partnera

Wysokość kapitału jak główny element kredytu gotówkowego

Pierwszym czynnikiem wpływającym na wysokość raty kredytu gotówkowego, jest jego część kapitałowa, czyli kwota, którą pożyczyliśmy od banku. Druga z kolei to odsetkowa będąca kosztem zaciągniętego zobowiązania. Wpływ na nią ma między innymi oprocentowanie, prowizja czy ubezpieczenie. Z tego powodu im wyższą kwotę kredytu zaciągniemy, tym więcej będziemy musieli oddać do banku, ponieważ odsetki od wyższej sumy są większe.  

Obecnie popularność kredytów gotówkowych jest duża, ponieważ można je przeznaczyć na dowolny cel, w tym również konsumpcyjny. W odróżnieniu od produktów hipotecznych całość pożyczki otrzymuje się jednorazowo, a nie w poszczególnych transzach. Jego zaletą jest również duża dostępność, ponieważ znajduje się w ofercie niemal każdego banku. Klienci cenią kredyty gotówkowe za dość proste procedury i możliwość dostosowania produktu do swoich potrzeb – mowa tutaj głównie o okresach spłaty.  

Warto jednak mieć świadomość, że uzyskanie kredytu gotówkowego tak jak każdego innego, wymaga od nas posiadania zdolności kredytowej. Wiąże się ona zazwyczaj z posiadaniem stałego źródła dochodu, które według banku jest w stanie zapewnić nam bezproblemową spłatę zaciągniętego zobowiązania. Żeby sprawdzić, jaką wysokość raty przy danej kwocie kredytu oferują różne instytucje finansowe, warto skorzystać z produktu, jakim jest kalkulator kredytowy Bankier SMART.

marża banku jako składowa kredytu gotówkowego

marża banku jest elementem oprocentowania kredytu gotówkowego, które składa się z dwóch części – stopy procentowej oraz właśnie marży banku. Są one siebie zależne, z tego powodu zmiana któregoś z nich wpływa na wzrost lub spadek raty. marża banku jest wynagrodzeniem dla niego za udzielenie kredytu. Każda instytucja finansowa ustala ją indywidualnie. Zwykle liczona jest jako procent od wartości udzielonego finansowania. Z tego powodu im wyższa kwota kredytu, tym również wyższa prowizja do zapłaty. Ten element jest jednak niezmienny, dodatkowo wiele instytucji, aby zachęcić klientów do skorzystania ze swojej oferty proponuje im promocyjne marże.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Oprocentowanie kredytu gotówkowego może być stałe lub zmienne. W tym pierwszym przypadku wysokość odsetek nie ulega zmianie przez cały okres spłaty, bez względu na sytuację gospodarczą i ewentualne wahania stóp procentowych. Tego typu produkty oferowane są jednak zazwyczaj maksymalnie na okres 2-3 lat. Częściej w ofercie instytucji finansowych można znaleźć kredyty gotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem. Składa się na nie poza marża banku również stawka WIBOR, która jest zależna głównie od wysokości stóp procentowych.

Czym właściwie jest WIBOR? Jest to stopa procentowa, w jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom komercyjnym. Wyliczana jest jako średnia arytmetyczna z wysokości oprocentowania największych banków krajowych. Jeszcze do niedawna był to bardzo stabilny wskaźnik. Obecna sytuacja na świecie, na którą ma wpływ między innymi pandemia koronawirusa czy konflikt między Rosją a Ukrainą sprawiła, że WIBOR osiągnął najwyższy od wielu lat wskaźnik. Wpływa na niego wysokość stóp procentowych, które ustalane są przez bank centralny, a te stale rosną.

Obecnie celem Rady Polityki Pieniężnej jest przeciwdziałanie skutkom wysokiej inflacji. W związku z tym na bieżąco podnosi ona stopy procentowe, a co za tym idzie, podnosi się wskaźnik WIBOR, który ma wpływ na oprocentowanie kredytu. To z kolei powoduje, że płacimy wyższe raty.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Niektóre banki wymagają od swoich klientów wykupienia ubezpieczenia. Czasami od tego kroku uzależniona jest na przykład obniżka marży, lub prowizji. W takiej sytuacji miesięczna składka polisy jest doliczana do rat. Ubezpieczenie jest przydatne w razie śmierci lub niezdolności do pracy posiadacza zobowiązania.

W przypadku kredytu gotówkowego zazwyczaj jest nieobowiązkowe, jednak dla produktów hipotecznych, gdzie występuje w wielu różnych opcjach, często jest obligatoryjne. W takiej sytuacji klient może posiadać np. ubezpieczenie pomostowe do momentu wpisania hipoteki banku w księdze wieczystej nieruchomości, niskiego wkładu, jeżeli jego środki nie przekraczają 20% zabezpieczenia, a także samej nieruchomości i na życie.

CZYTAJ TAKŻE | Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?

Czy ratę kredytu gotówkowego można zmienić?

Raty kredytu gotówkowego w trakcie okresu spłaty zobowiązań można zmienić. Możliwość taką oferuje większość instytucji finansowych. Z tego powodu jeżeli na przykład mamy kłopoty finansowe i chcemy wydłużyć okres spłaty kredytu, wówczas istnieje możliwość restrukturyzacji zobowiązania w obecnej instytucji; bądź przeniesienia go do innego banku lub ewentualnie konsolidacji. Warto jednak mieć świadomość, że im dłużej spłacamy dane zobowiązanie, tym sumarycznie więcej odsetek i marży oddamy. Czasami przeniesienie kredytu do innego banku jest opłacalne, ponieważ otrzymamy lepsze warunki i niższą ratę.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy chcemy szybciej spłacić nasze zobowiązanie i jesteśmy w stanie miesięcznie przekazywać instytucji finansowej wyższą sumę niż wysokość raty, ponieważ na przykład otrzymaliśmy lepiej płatną pracę lub dodatkowy zastrzyk gotówki. W takiej sytuacji warto nadpłacać kredyt. Nie zmieniając okresu kredytowania lecz dokonując nadpłaty, nasza miesięczna rata po pewnym czasie również będzie niższa, ponieważ zmieni się wysokość kapitału, a co za tym idzie, wysokość odsetek i procentu marży banku.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, warto również zwrócić uwagę na rodzaj rat – banki proponują równe lub malejące. W tym pierwszym przypadku ich wysokość przez cały okres spłaty kredytu jest taka sama, choć oczywiście może się zmieniać, jeżeli zdecydujemy się na oprocentowanie zmienne.

Z kolei raty kredytu gotówkowego malejące charakteryzują się tym, że comiesięczne opłaty będą najwyższe jedynie w początkowym okresie i systematycznie będą się zmniejszać, ponieważ im mniejsze saldo do spłaty, tym odsetki stają się również coraz niższe. Tutaj także warto pamiętać, że wybierając oprocentowanie zmienne, ich wysokość może się zmieniać w trakcie okresu kredytowania.

Jak obliczyć ratę i całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Osoby, które chcą wziąć kredyt gotówkowy przez Internet, mogą skorzystać z konfiguratorów takich produktów dostępnych na stronach internetowych banków, a także różnego rodzaju kalkulatorów kredytowych. Samodzielne obliczenie wysokości rat może być trudne, ponieważ są one uzależnione nie tylko od wyżej wymienionych czynników, ale także okresu spłaty i sposobu naliczania.

Żeby wyliczyć całkowity koszt kredytu, należy pomnożyć wysokość raty przez okres spłaty zobowiązania. Wówczas powinniśmy otrzymać sumę, jaką musimy łącznie zwrócić do banku. Jeżeli kwota, którą obliczymy, będzie różna od tej podanej na stronie instytucji lub w jej konfiguratorze, wtedy warto zwrócić uwagę czy placówka finansowa nie nalicza dodatkowych, ukrytych opłat.

W celu oszacowania całkowitego kosztu kredytu, a także wysokości jego poszczególnych rat najlepiej korzystać z gotowych narzędzi, które szybko pozwalają sprawdzić, w jaki sposób kształtują się te wielkości w przypadku zmiany poszczególnych parametrów. Kalkulatory kredytowe działają w oparciu o podstawowe dane i nie potrzebują załączania żadnych dokumentów. Wystarczy jedynie określić kwotę potencjalnego kredytu i jego okres spłaty, a narzędzie przedstawi nam najlepsze oferty banków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here