Pompa ciepła jako alternatywa grzewcza

fot. :Valeriy_G/istockphoto.com
[Materiał zewnętrzny]

Pompa ciepła to obecnie najbardziej opłacalny system ogrzewania domu. Choć na początku koszt jest wysoki, to zwrot z inwestycji można zauważyć już po 10 latach. Urządzenia są ekologiczne i prawie bezobsługowe.

Co to jest pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które transportuje ciepło z otoczenia, zmieniając poziom jego temperatury z niskiego na wysoki z udziałem niewielkiej ilości energii elektrycznej. Działanie pompy jest oparte na odnawialnych źródłach energii.

Pompa ma dwa źródła ciepła:

  • dolne, które odbiera ciepło z powietrza, wody albo gruntu;
  • górne, czyli instalację grzewczą, która rozprowadzi ciepło po domu. Instalacja może mieć formę ogrzewania podłogowego, sufitowego oraz grzejnikowego. Pompa z powodzeniem może też podgrzewać ciepłą wodę.

Rodzaje pomp ciepła

Podstawowy podział pomp ciepła następuje pod względem wykorzystania dolnego źródła, czyli środowiska, z którego odbierane będzie ciepło. Stąd rozróżnia się: pompy gruntowe (pionowe i poziome), wodne oraz powietrzne.

Pompy gruntowe

Pompy gruntowe odbierają energię z gruntu na głębokości ok. 1,5 m. Tam temperatura jest stabilna i stała cały rok i wynosi od 0 do 8°C. Urządzenia ze względu na wykorzystanie gruntu dzielimy na poziomie i pionowe.

Pompy pionowe do transmisji ciepła używają specjalnych sond, które montuje się głęboko w ziemi. Wymiennik ciepła w postaci sond pionowych umieszcza się w odwiertach, wykonanych na głębokości od kilkudziesięciu do ponad stu metrów. 

Pompy poziome nie wymagają tak głębokich odwiertów, ponieważ układa się je poziomo na dużej powierzchni. Wymiennik wyglądem przypomina długą, pogiętą rurkę, przez którą przepływa niezamarzający płyn (np. glikol). Montaż tego rodzaju pompy jest nieskomplikowany, a wykopy można wykonać ręcznie lub przy pomocy niewielkiej koparki. W Polsce, ze względu na koszty i opłacalność inwestycji, wymienniki ciepła układa się na głębokości nieco większej niż strefa przemarzania gruntu, czyli w zależności od regionu od 0,8 do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Pompy wodne

Pompy wodne to poboru ciepła wykorzystują naturalne wody gruntowe lub zbiorniki wodne, gdzie woda ma stosunkowo wysoką temperaturę przez całą zimę (8-10°C). Jeśli na naszej działce nie mamy zbiornika wodnego, np. stawu, trzeba będzie wykopać dwie studnie. Jedna służy do poboru wody, a do drugiej oddaje się ją jako produkt uboczny.

Pompy wodne są mało popularne, ponieważ wykonanie studni jest drogie oraz pracochłonne. Z kolei woda czerpana ze stawu jest zwykle zanieczyszczona i wymaga zastosowania filtrów. Trzeba też regularnie wymieniać elementy instalacji transportującej wodę, które mogą korodować.

Powietrzna pompa ciepła

Pompa typu powietrznego ze względu na stosunkowo niską cenę i prosty montaż jest najpopularniejszym rodzajem pomp instalowanych w Polsce. Urządzenie montuje się na zewnętrznej ścianie budynku. Wbudowany w agregat wentylator transmituje powietrze do reszty systemu. Instalacja wykonana jest z rur miedzianych. Cały system ma niewielkie wymiary, więc nie przeszkadza użytkownikom. Pompa powietrzna jest najbardziej efektywna przy umiarkowanej temperaturze. Jej wydajność spada, gdy na dworze robi się zimno. Im niższa temperatura powietrza na zewnątrz, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje pompa do wytwarzania tej samej ilości ciepła.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest rekuperacja w domu?

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła, choć w początkowej fazie wydają się drogie, mają wiele zalet, które przemawiają za ich instalacją.

  • Jednym z głównych atutów pomp jest ich energooszczędność. Jest to niezmiernie ważne wobec najnowszych przepisów, które znacznie obniżyły maksymalną konsumpcję energetyczną budynków.
  • Energooszczędność pomp przekłada się na niski pobór prądu, a to obniża koszty eksploatacji. Obecnie jest to najbardziej opłacalne urządzenie grzewcze.
  • Pompy w odróżnieniu od innych rozwiązań są bardzo bezpieczne – nie stwarzają zagrożenia pożarowego, wybuchu gazu ani zaczadzenia.
  • Najnowsze typy urządzeń są trwałe i mało awaryjne. Potrafią z powodzeniem działać nawet przez 30 lat.
  • Pompy ciepła to wielka wygoda w użytkowaniu. Instalacja jest praktycznie bezobsługowa – nie trzeba uzupełniać opału, składować paliwa albo czyścić poszczególnych elementów.
  • Warto pamiętać, że pompa ciepła to instalacja wielofunkcyjna: ogrzeje budynek, przygotuje ciepłą wodę, ale też można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, zastępując nią klimatyzację.
  • Instalacja pompy ciepła nie jest też skomplikowana w montażu – czego obawia się wielu właścicieli nieruchomości. Najprościej jest podłączyć pompę powietrzną, ponieważ nie ma konieczności instalowania w gruncie kolektorów. Samo urządzenie też zajmuje niewiele miejsca, więc można je ustawić niemal wszędzie – nie ma potrzeby przeznaczania do tego celu specjalnego pomieszczenia.
  • Ochrona środowiska to już nie tylko moda, ale i konieczność. Pompa ciepła spełnia wszystkie wymogi ekologicznych rozwiązań – nie emituje szkodliwych spalin, a do swojego działania wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii.

Wady pompy ciepła

Pomimo tylu zalet, pompy ciepła również mają wady.

Jednym z największych minusów są wysokie koszty inwestycji. Szczególnie jeśli właściciel chce zamontować pompę gruntową. Z kolei pompy powietrzne mogą generować duży hałas, co dla niektórych będzie stanowiło problem. Inną kwestią związaną z tego typu pompami jest obniżona sprawność przy niskich temperaturach. Oczywiście najnowsze technologie powodują, że urządzenia stają się coraz bardziej wydajne, to jednak przy temperaturze spadającej znacznie poniżej zera instalacja jest mniej efektywna.

Pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli instalacją płaszczyznową, np. ogrzewaniem podłogowym. Słabiej natomiast sobie radzą po podłączeniu do klasycznych grzejników. Rozwiązaniem jest zakup pompy wysokotemperaturowej.

Pompa ciepła z rekuperacją

Architekci coraz częściej rezygnują z projektowania wentylacji mechanicznej na korzyść rekuperatora. Nie ma wtedy konieczności budowania kominów, szybów wentylacyjnych oraz kupowania okien z nawiewnikami powietrza. Te czynniki znacznie też obniżają koszty budowy domu. Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna. Jej działanie opiera się na ruchu powietrza, który jest wytwarzany przez maszynę, zwaną właśnie rekuperatorem. Nowoczesne instalacje pozwalają zniwelować straty ciepła do ok. 50 proc., a te najbardziej zaawansowane nawet do 90 proc. Poza tym zaawansowane rekuperatory posiadają czujniki powietrza i poziomu wilgotności.

Wentylacja mechaniczna zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło, co oznacza, że potrzeba mniej energii do ogrzania domu. A to pozwala na zastosowanie pompy o mniejszej mocy z krótszym dolnym źródłem oraz mniejszej liczbie pętli grzewczych i odbiorników ciepła.

Eksperci oceniają, że połączenie pompy ciepła z rekuperatorem to idealne rozwiązanie. Jednak aby osiągnąć oczekiwane oszczędności, już na etapie projektu instalacji pompy ciepła trzeba uwzględnić rekuperację. Oba systemy muszą być zaprojektowane pod kątem optymalnego współdziałania.

ZOBACZ: Pompa ciepła i rekuperacja w domu. Co należy wiedzieć?

Ile kosztuje pompa ciepła

Na cenę pompy ciepła wpływa przede wszystkim jej rodzaj. Najbardziej kosztowne są pompy wodne, ponieważ wymagają skomplikowanego montażu. Poza tym właściciel musi zlecić przeprowadzenie badania wód gruntowych, bo tylko nieliczne są odpowiednie do instalacji pompy. Natomiast gruntowa wiąże się z wykonaniem robót ziemnych – jeśli pompa ma wymiennik poziomy albo odwiertów – dla modeli z wymiennikiem pionowy.

Najtańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Na niskie koszty wpływa łatwy i praktycznie bezinwazyjny montaż.

Kosz pomp zależy też od wybranych parametrów oraz marki urządzenia. Jasne jest, że im wyższa jakość, wydajność, klasa wykonania, oraz renoma producenta, tym droższe jest urządzenie. Przy czy trzeba podkreślić, że sprzęt musi być dobrany do wymagań właściciela domu. Szczególnie pod kątem temperatury, jaka ma być w pomieszczeniach oraz liczby domowników. Więc tania pompa nie zawsze będzie spełniała powyższe kryteria.

Do kosztów pompy i elementów grzewczych dochodzi jeszcze cena za usługę montażu. Wycena zależy m.in. od lokalizacji budynku; uwarunkowań budowlanych technologii, w jakiej jest wybudowany dom; jakość izolacji cieplnej; rozmieszczenie pomieszczeń oraz rodzaj pompy i poziom skomplikowania montażu.

Z racji tego, że instalacja to poważny wydatek, i będzie wpływał na komfort domowników, montaż warto powierzyć ekspertom. Tylko doświadczona ekipa będzie w stanie prawidłowo zamontować pompę, tak by bezawaryjnie służyła wiele lat.

Wysoki koszt zakupu oraz montażu pompy ciepła początkowo odstrasza wiele osób. Jednak jest to obecnie najbardziej energooszczędny sposób ogrzewania domu. Specjaliści oceniają, że inwestycja w to rozwiązanie może się zwrócić po 10-15 latach użytkowania. Dodatkowe oszczędności z pewnością przyniesie mądre zarządzenia ciepłem w domu. Na przykład poprzez ustawianie różnych temperatur oraz godzin pracy pompy. Urządzenie można wyłączyć w sytuacji, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, korzystanie z tańszej nocnej taryfy energetycznej albo jej kumulowanie. Dobrym pomysłem jest wspomniane wcześniej połączenie pompy ciepła z rekuperacją. Ponadto koszt poboru przez pompę energii ograniczymy, montując panele fotowoltaiczne. Bogatą ofertę paneli oraz pomp ciepła każdego typu ma firma Hymon https://hymon.pl. 

W przybliżeniu można oszacować, że sam koszt pompy ciepła to wydatek w granicach 10-20 tys. zł. Natomiast montaż będzie się mieścił w granicach 30-80 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here