Jak działa pompa ciepła i czy warto w nią inwestować?

Jak działa pompa ciepła i czy warto w nią inwestować? fot. materiał partnera

[Materiał zewnętrzny]

Pompa ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenie, które pracuje w coraz większej liczbie domów. Zasady jej działania opierają się na podstawowych przemianach fizycznych. Pompa przenosi ciepło z jednego miejsca w drugie, wykorzystując do tego naturalne zjawiska parowania, sprężania, skraplania i rozprężania gazów. Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Jak działa pompa ciepła i czy warto zamontować ją w swoim domu?

Jak działa pompa ciepła?

Głównym zadaniem pompy ciepła jest wytwarzanie ciepła użytkowego z energii cieplnej, która pochodzi z odnawialnych źródeł. Jeśli wybierzesz pompę ciepła do ogrzewania swojego domu, będziesz mieć pewność, że stawiasz na ekologiczne rozwiązanie, które minimalizuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Zastawiasz się nad dokładnym działaniem pompy ciepła? Najpierw przyjrzyjmy się jej budowie. Pompa ciepła składa się z trzech elementów: 1) dolnego źródła ciepła, 2) pompy ciepła i 3) górnego źródła ciepła. To właśnie ostatni element rozprowadza ciepłe powietrze we wnętrzach. Co ciekawe, aż ¾ energii wytwarzanej przez pompę ciepła pochodzi z dolnego źródła, którym może być woda, grunt lub powietrze. Pozostałe ciepło pochodzi z napędu urządzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Pompa ciepła i rekuperacja w domu. Co należy wiedzieć?

Jak zatem pracuje pompa ciepła? Jej działanie opiera się na transporcie ciepła z chłodniejszego do cieplejszego otoczenia. Ciepło może być pozyskiwane także zimą z gruntu, powietrza lub wody, bo cząsteczki poruszają się nawet przy ujemnej temperaturze. Najpierw zimny czynnik chłodniczy trafia do nieco cieplejszego wymiennika ciepła, gdzie wzrasta jego temperatura. Potem czynnik paruje i trafia do sprężarki zasilanej prądem, z której następnie jeszcze bardziej ogrzany czynnik (nawet do 90 stopni Celsjusza) przedostaje się do skraplacza. W nim następuje ochłodzenie czynnika do około 60 stopni Celsjusza, a powstałe ciepło oddawane jest do domowej instalacji. Dzięki temu można korzystać m.in. z ciepłej wody w kranie, ogrzewania podłogowego lub tradycyjnych grzejników ściennych.

Więcej o pompach ciepła dowiesz się z artykułu dostępnego pod linkiem: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Jak szybko zwróci się pompa ciepła?

Zakup pompy ciepła to inwestycja na długie lata. W zależności od wybranego modelu pompa ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Twój domowy budżet może go jednak odczuć w mniejszym stopniu, jeśli uzyskasz państwowe lub samorządowe dotacje, np. w ramach programu „Moje Ciepło” lub „Czyste Powietrze”.

Szacuje się, że nakłady poniesione na zakup i zainstalowanie pompy ciepła we własnym domu zwrócą się po okresie od 5 do 15 lat. Czas zwrotu inwestycji w ekologiczny sposób ogrzewania domu zależy od wybranego rodzaju pompy ciepła oraz tego, czy została ona odpowiednio dobrana do parametrów technicznych budynku i potrzeb domowników.

Jak działa pompa ciepła i czy warto w nią inwestować? fot. materiał partnera

Gdzie szukać specjalistów od pomp ciepła?

Jeśli mieszkasz w Warszawie, możesz skorzystać np. z tego linka: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla/warszawa. Na Oferteo możesz też łatwo zmienić parametry wyszukiwania tak, aby znaleźć fachowców w swojej okolicy. Dlaczego ma to aż tak duże znaczenie?

Jeśli skorzystasz z oferty firmy, która kompleksowo zajmuje się doradztwem, montażem i serwisowaniem pomp ciepła, zyskasz sprawdzoną, godną zaufania ekipę fachowców. Podpowiedzą, jaki rodzaj urządzenia sprawdzi się w Twoim domu najlepiej (pompa cieplna gruntowa, wodna czy powietrzna) i okaże się najwydajniejszy. Taki kontakt przyda Ci się też na przyszłość – choć pompy ciepła uważa się za bezawaryjny sprzęt nawet przez okres 25 lat, warto systematycznie przeprowadzać jego przegląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here