Czym jest rekuperacja domu?

Fot. istockphoto.com / Rekuperacja w domu
Fot. istockphoto.com / Rekuperacja w domu

Rekuperacja domu to krótsza nazwa wentylacji mechanicznej w budynkach mieszkalnych. Dostarcza optymalną ilość świeżego powietrza do domu, jednocześnie usuwając powietrze zanieczyszczone. A przy okazji odzyskując ciepło wytworzone w budynku. Pozwala oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz wpływa korzystnie na zdrowie.

Po co jest potrzebna wentylacja domu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde pomieszczenie musi mieć system wentylacji. Jest ona istotna nie tylko ze względu na prawo budowlane, ale i ma duży wpływ na stan budynku i zdrowie jego mieszkańców. Jej zadaniem jest wymiana powietrza zużytego na świeże. Jeśli system nie działa, to w domu szybko spada jakość powietrza i wzrasta poziom dwutlenku węgla. 

Skutki złej wentylacji to m.in.:

  • złe samopoczucie – bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa i gardła oraz podrażnienia skóry;
  • widoczny grzyb i pleśń na ościeżach okiennych, pod parapetem, w rogach pokoi oraz za meblami;
  • zaparowane szyby w oknach i skroplona para na chłodnych powierzchniach;
  • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience;
  • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg
  • korodowanie elementów metalowych;
  • wnikanie wilgoci do ścian i elementów konstrukcyjnych domu i ich stopniowe niszczenie;

Konsekwencją niesprawnego systemu wentylacji i oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą być choroby dróg oddechowych, takie jak astma a niekiedy nawet nowotwory oraz zatrucie tlenkiem węgla, w przypadku ogrzewania gazowego.

Zasadniczo istnieje podział na 2 rodzaje wentylacji: mechaniczną oraz grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna

Działanie standardowej wentylacji grawitacyjna opiera się na zasysaniu powietrza przez kominy. Ten system sprawdzi się w budynkach z nieszczelnymi oknami. Ciśnienie sprawia, że świeże powietrze jest samoistnie zaciągane z zewnątrz właśnie przez szpary w stolarce okiennej, następnie wypełnia ono cały dom, by na końcu zostać wywiane przez kratki wywiewowe umieszczonymi w łazience i WC. Wadą tego rozwiązania jest to, że przez nieszczelności i komin ucieka ciepło z domu.

Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna, czyli inaczej rekuperacja, opiera swoje działanie na ruchu powietrza, który jest wytwarzany przez urządzenie, zwane rekuperatorem. Jak działa system? Najważniejszym elementem w układzie rekuperacji domu jest krzyżowy wymiennik ciepła (rekuperator). System działa dość prosto i intuicyjnie. Świeże i zimne powietrze zasysane jest z zewnątrz i ogrzewane w wymienniku. Do tego procesu wykorzystuje się energię zawartą w zużytym powietrzu wywiewanym z pomieszczeń w domu. Następnie ciepłe i czyste powietrze tłoczone jest do pomieszczeń. W wymienniku w systemie specjalnych filtrów zachodzi proces filtracji, który eliminuje zanieczyszczenia z powietrza: kurz, roztocza, alergeny, pyły czy cząsteczki smogu. Dzięki rekuperacji następuje odzysk ciepła z wentylacji nawet na poziomie 90 proc.

Latem, gdy powietrze wewnątrz pomieszczeń jest chłodniejsze niż na zewnątrz, sytuacja się odwraca. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza, dzięki czemu do pomieszczeń dostarczane jest cieplejsze powietrze, niż bezpośrednio po otwarciu okna. Cały proces przebiega przy bardzo niskim zużyciu energii.

Rekuperator składa się z czterech kanałów:

1. czerpnia – to kanał, przez który do rekuperatora doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz

2. wyrzutnia – tutaj następuje odprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku z rekuperatora

3. nawiew do pomieszczeń – tędy ciepłe i oczyszczone powietrze jest wprowadzane z rekuperatora do wewnątrz budynku,

4. wyciąg z pomieszczeń – tędy powietrze z budynku z wysoką zawartością dwutlenku węgla i niskim stężeniem tlenu jest odprowadzane do rekuperatora.

CZYTAJ TAKŻE | Budowa domu na działce rolnej. Trudna, ale możliwa

Czy rekuperacja domu jest głośna?

System rekuperacji domu nie może przekroczyć norm budowlanych, a te obecnie wskazują, że natężenie hałasu w kuchni i poniszczeniach, w których są urządzenia sanitarne w budynkach mieszkalnych nie może być większe niż 45 dB w dzień i 35 dB w nocy. Wartości te są niższe w przypadku pomieszczeń typowo mieszkalnych – salonu albo sypialni, gdzie maksymalnie natężenie hałasu może wynosić 35 dB w dzień i 25 dB w nocy.

Aby zmniejszyć głośność, silniki i wirniki systemu rekuperacji są zamknięte w tłumiących hałas obudowach i starannie wyciszone. Poza tym urządzenie przeważnie montuje się z dala od sypialni oraz pokojów dziennych, tak aby praca systemu była, jak najmniej odczuwalna.

CZYTAJ TAKŻE | Budowa domu – krok po kroku

Jaki rekuperator wybrać?

Najważniejszy element systemu rekuperacyjnego to centrala wentylacyjna. Im lepsza jej jakość i rozmiar tym stopień odzysku ciepła będzie lepszy. Ważne są tutaj także: komfort pracy oraz bezawaryjność.

Wysokiej jakości centrale wentylacyjne posiadają też możliwość kontroli wilgotności. Przy wyborze centrali warto także zwrócić uwagę na ilość zamontowanych czujników temperatury i wilgoci. Inną ważną kwestią jest poziom hałasu. Za ciche uważa się systemy generujące do 30 dB.

Ile kosztuje rekuperacja domu?

Koszt rekuperacji domu zależy od zastosowanych materiałów i technologii, jakości wykonania, wydajności oraz dodatkowych funkcjonalności. Najprostsze modele kosztują kilka tysięcy złotych, a cena najdroższych może sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Do tego trzeba dodać koszty materiałów np. kanałów, kształtek i rozdzielaczy, koniecznych urządzeń np. sterowników i tłumików oraz montaż. Przeciętnie system rekuperacji w zależności od powierzchni domu i modelu urządzenia może wynieść od 14 tys. zł d nawet 35 tys. zł. Właściciela domu czekają też koszty eksploatacji: raz w roku wymiana filtrów (ok. 200 zł) oraz serwisowanie – wykonuje się je średnio co dwa lata (ok. 250-450 zł) oraz zużycie prądu.

CZYTAJ TAKŻE | Ile kosztuje budowa domu 100 m.kw?

Rekuperacja domu – zalety i wady

Na pewno instalacja rekuperatorów w domu jednorodzinnym przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na energię budynku. Jednak dla każdego przypadku ta oszczędność będzie liczona inaczej. Rachunki za ogrzewanie mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że ceny takich paliw jak gaz płynny czy olej opałowy oraz energii elektrycznej systematycznie rosną.

W okresie zimowym rekuperator ogrzewa powietrze z zewnątrz do temperatury 15 stopni. Oznacza to, że do pomieszczeń nie dostaje się mroźne powietrze, również, jeśli temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera.

Rekuperatory mogą służyć nam przez cały rok, zimą ogrzewają powietrze, a latem je schładzają podobnie jak klimatyzatory. Poza tym zaawansowane modele są wyposażone w czujniki wilgotności i filtry oczyszczające powietrze – zatem nie trzeba inwestować w dodatkowe sprzęty.

Oszczędności można zauważyć już na etapie projektowania domu. Przy rekuperacji nie ma potrzeby budowania kominów ani montowania okien z nawiewnikami powietrza albo z systemem uchylnym. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszt stolarki i budowy.

Głównymi wadami rekuperacji domu są cena początkowa systemu oraz koszty eksploatacji, na którą składają się przeglądy, serwisowanie i wymiana filtrów. Trzeba też pamiętać, że rekuperator działa na prąd, więc rachunki za energię mogą nieco wzrosnąć. Choć te można obniżyć, jeśli zdecydujemy się na połączenie rekuperacji domu z fotowoltaiką i pompą ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here